+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Çocuk Sağlığı Forumunda Tifo belirtileri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Tifo belirtileri nelerdir
  Kısaca tifo belirtileri nelerdir

  Arkadaşlar hemen bana tifo belirtileri ile ilgili bir kaç bilgi verir misiniz?
 2. Ebru
  Devamlı Üye

  Tifo belirtileri nelerdir

  Salmonella typhosa adı verilen salmonella typhi tipi bakteriler tarafından meydana gelir.Sindirim kanalıyla vücuda giren bakteriler mideye ulaşır.
  Mide asitleri yeterli ise basilin bir kısmı veya tamamı yok edilir.Asit azlığı varsa ve basil, fazla sıvı ile alınmış ise mideden kurtularak bağırsağa geçer.
  Barsak kanalında safranın yardımıile kolaylıkla çoğalır.Hastalık tablosunu oluşturur.Kuluçka süresi:10-14 gündür.

  tifo belirtileri.jpg

  Tifonun Belirtileri

  1.Haftada;Halsizlik,kırgınlık, iştahsızlık,ürperti, baş ağrısı,akşamları yükselen ateş, 39-40 dereceye ulaşır.
  2.Haftada;Karın ve koltuk altında kırmızı lekeler çıkar.Dalak büyür,ateş 40-41dereceye yükselir.Dudaklar kurur ve çatlar.Dil paslı,kuru ve çatlaktır.İshalden daha çok kabızlık görülür.
  3.Haftada;Tedaviye başlanmaz ise şuur bulanıklığı ve bozukluğu meydana gelir.Barsak kanaması, delinmesi, bronko pnömöni gibi komplikasyonlar ciddi ölüm sebeplerindendir.
  4.Haftada;Hastalığın gerileme devresidir.Dil temizlenir,ateş düşer iştah artması gözlenir.
  5.Haftada;İyileşme dönemidir.Kaybedilen güç ve kilo geri alınır.Uygulanan antibiyotik tedavisi ile tifo mikrobu tamamen vücuttan uzaklaştırılmıştır.

 3. Fatma
  Administrator
  Hastalık dönem dönem belirtilerini göstermeye başlar,belirtiler insan vücuduna ve direncine göre farklılık gösterebilir. En etkili tedavi, antibiyotik tedavisidir. Tedaviden 12 saat sonra bakteriler kanda kaybolur.
 4. Eleman
  Devamlı Üye
  Tifo bakterisi kirli sulardan temiz olmayan gıda ürünlerinden insanlara bulaşır. Bakteri vücuda girdikten sonra hastada bir halsizlik bir kırılganlık hali oluşur ateşlenme görülebilir. Vücudun bazı yerlerinde kızarıklıklar görülür.

+ Yorum Gönder