+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Çocuk Sağlığı Forumunda Erken adet olmanın nedenleri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Erken adet olmanın nedenleri nelerdir
  Kısaca erken adet olmanın nedenleri Kısaca

  Arkadaşlar sizce erken adet olmanın nedenleri neler olabilir kısaca açıklar mısınız?
 2. Ebru
  Devamlı Üye

  Erken adet olmanın nedenleri

  Vücudun düzenli bir adet çarkına sahip olabilmesi iki yıl alabilir. Bu bile kişiden kişiye değişir. Ortalama devir 21-35 gündür.
  Hormon seviyelerindeki değişiklikler nedeniyle kimi zaman 2 gün kimi zaman 7 gün sürebilir. Ay atlayabilir, iki adet arasında kısa bir süre geçirebilir, yok kadar hafif ya da çok kanamalı bir adet dönemi de yaşayabilirsiniz.
  Tüm bu düzensizlik adet planı yapmanızı bir felakete dönüştürebilir. Son adetinizden itibaren kayıt tutmayı deneyin. Şık giysilerinizin bir anda mahvolması korkusunu taşıyorsanız yanınızda mutlaka bir ped ya da tampon bulundurun.
  Adetinizin yaklaştığını nasıl anlayacaksınız?

  Eğer düzensizseniz vücudunuzun size verdiği ipuçlarına dikkat etmeniz gerekecek:
  # Sırtta ve belde ağrı ya da sertlik
  # Göğüslerde büyüme ya da ağrı
  # Başağrısı
  # Akne
  # Uykuda düzensizlik
  # Ruh halinde çalkantılar

  Doğum kontrol hapı almıyorsanız, hamile değilseniz ve mide ağrısı gibi başka semptomlar yoksa düzensiz adetinizin nedeni henüz genç olmanızdır.
  Ne yazık ki vücudunuzu bir düzene sokmanızın hiçbir yolu yok. Bazı kızlar 8-9 yaşlarında adet görmeye başlarken bazıları 16-17 yaşına kadar bunu yaşamaz. Bu hormonlarınıza ve ailenize bağlıdır.
  Birçok kız adet döneminin ilk birkaç gününde karın kramplarıyla kıvranır; bu durum çok yaygındır. Kadınların yarısından çoğu adetlerinin ilk gününde sancılanır. Kimi doktorlar bu krampların, rahim kaslarının kasılmasına neden olan bir kimyasal maddenin, prostaglandinin yol açtığını düşünmektedirler. Kişiye göre değişen bu kramplar sızılı, sancılı, şiddetli ya da çok hafif olabilir. Bu kramplar yaş ilerledikçe yok olabildiği gibi daha da kötüleşebilir. Birçok kız asetaminofen ya da ibrufen gibi ağrı kesicilerle adet kramplarını rahatlatabilir. Bu ağrı kesiciler işe yaramazsa doktora görünmek gerekir

 3. Fatma
  Administrator
  Adet düzensizliği kavramı bazen adet gecikmesi ile karıştırılıyor. Adet düzensizliğine veya anormalliğine yol açan durumlar ve hastalıklar dışında, adet görmenin tamamen durduğu “amenore” durumu bulunmaktadır.
 4. Eleman
  Devamlı Üye
  Adet düzensizliği erken adet olma yada geç adet olma veya adet süremizin belirsiz olması da bir çeşit düzensizliktir. Erken adet olmanın birden çok nedeni olabilir yaşanılan iklimin sıcak olması, stresli bir ortamda bulunuluyor olması ağır kaldırma vb. bir çok neden erken adet olmaya neden olabilmektedir.

+ Yorum Gönder