+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Çocuk Sağlığı Forumunda Çocuklarda İdrar kaçırma Problemi Ve Çözümü Konusunu Okuyorsunuz..
 1. DereeN
  Devamlı Üye

  Çocuklarda İdrar kaçırma Problemi Ve Çözümü
  Altını ıslatan çocuk hakkında bilgi?

  Arkadaşlar altını ıslatan çocuklar hakkında bana bir kaç bilgi verir misiniz?

  5–12 yaş arası çocukların yaklaşık yüzde 15’inde görülen altını ıslatma problemi “Biofeedback” yöntemi ile artık kolayca tedavi edilebiliyor.
  Çocukların okul başarısı ve sosyal hayıtını olumsuz yönde etkileyen altını ıslatma, 12 yaş öncesi çocukluk döneminde sık karşılaşılan bir problem. Normalde çocuklar gece idrar kontrolünü 4 yaşında sağlarlar, gündüz kontrolü ise daha önce sağlanır. Yapılan çalışmalarda 5 yaşındaki erkek çocukların yüzde 20’si, kızların yüzde 21’i, yaşı 12 olan erkeklerin yüzde 5’i ve kızların yüzde 4’ü hâlâ gece altlarını ıslatmaktadır. Gece-gündüz beraber idrar kaçırma oranları ise kızlarda yüzde 6, erkeklerde ise yüzde 3,8’dir.

  Çocuklarda altını ıslatmanın basit bir gelişimsel problem olabileceği gibi doğuştan olan bir anatomik problemden dolayı da meydana gelebileceğini belirten Jinemed Hospital uzmanlarından Ürolog Dr. Cem Akbal, altını ıslatma ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruları yanıtladı.

  Çocuklarda gece ya da gündüz görülen altını ıslatma kendiliğinden düzelir mi?

  Çocuklarda yaşla beraber altına ıslatma problemi azalsa da iyileşmesi bazı olgularda uzun bir zaman dilimi gerektirebilir. Yalnızca uykuda altını ıslatan 5–19 yaş arasında çocukların her yıl yüzde 15’i kendiliğinden iyileşebilmektedir.

  İdrar kaçırma sorununun iyileşmesi aşamasında ne gibi sorunlarla karşılaşılır?

  Hem düzelemeyen hem de iyileşme sürecindeki çocuklar ve ebeveynlerinde psikolojik problemler ortaya çıkar. Bu problemle yüz yüze olan aileler öncelikle bu hastalığı kendiliğinden düzeltmeye çalışmakta ve başarılı olamamaktadırlar. Büyük oranda çocuklar ıslak çamaşırlarla, psikolojik olarak etkilenmiş, hayat kalitelerinden ödün vererek hayatlarına devam etmektedirler.

  Tedavi edilemeyen çocuklarda ne gibi sorunlar ortaya çıkar?

  Yapılan çalışmalarda tedavi edilmeyen çocukların sosyal ortamlarda içine kapanık, derslerinde başarısız oldukları görülüyor. Tedavide idrar kaçırmanın organik nedenleri ortadan kaldırıldıktan sonra psikolojik problemlerde ve okul başarısında hızlı bir düzelme ortaya çıkmaktadır.

  “Biofeedback” terapisi ile idrar kaçırma tedavisi nasıl yapılıyor?

  Hastanın normalde bilmediği ve fizyolojik olan vücut aktivitelerinin bilgisayar ve benzeri aletlerle baştan öğretilmesini amaçlayan tedavi yöntemidir. Bu yöntemle hastanın yıllardır yapmış olduğu yanlış işeme davranışlarını düzeltmek ve altını ıslatmayı önlemek amaçlanır.

  “Biofeedback” terapisi ile ne kadar zamanda idrar kaçırma problemi sona erer?

  Çocuk yaş grubunda özellikle mesanenin idrar yapmak için kasılması ve takiben gevşemesi gereken sfinkterin gevşetilememesi durumunda 4–6 seans sonrasında tamamen normal fizyolojinin öğrenilmesini sağlar. Bu sayede mesane ve sfinkter bir uyum içinde hareket eder. Çocuk, düzelen mesane dinamiği sayesinde idrar kaçırmamaya başlar.
 2. Ziyaretçi

  Türkiye'de ilk defa 40cm-70cm bel ölçilerine uygun olarak üretilen Canped Exstra Small Hasta Bezi'ni idrar kaçırma problemi olan çocuklar için güvenle kullanabilirsiniz.
  Yanlardan nefes alabilen tekstil yüzeyiyle terlemeyi önler, rahat etmenizi sağlar.Bez değişim zamanını gösteren ıslaklık göstergesi ile bezin değiştirileceği zamanı anlamanızı sağlar.Yanlardan sızmaları önleyici bariyerler, küçük kazaları önlemeye yardımcı olur.Dermatolojik olarak test edilmiştir
 3. Eleman
  Devamlı Üye
  Altını ıslatma sorunu yaşayan çocuklar için yapılacak öncelikli şey çocuğu gece belli saatlerde tuvalete kaldırmak çocuğu tuvalete kaldırırken de çocuğu tamamen uyandırmaktır. Ayrıca çocuğa bir grafikte yaptırılabilir. Çocuğa altını ıslattı günler için ağlayan bulut ıslatmadığı günler için gülen güneş çizdirilip evin görünen bir yerine asılabilir. ben uygulamıştım çok işe yarıyor.
 4. Zeynep
  Görevli Bayan Üye
  Çocukluk çağında sıklıkla görülen idrar kaçırma, nedeni araştırılması gereken önemli bir sağlık sorunudur. Basit gibi görülse de önemli hastalıkların bir belirtisi olarak ortaya çıkabilir
  Hastalığın tedavisi sosyal açıdan da önemlidir. Çünkü idrar kaçırma sorunu ihmal edildiğinde çocuklarda yaşam kalitesinin bozulmasına ve öz güven sorununa yol açabilir


  bu yüzden doktora baş vurmak lazım

+ Yorum Gönder


çocuklarda idrar kaçırma