+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Volkanizma Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Volkanizma Nedir
  Volkanizma Nedir ?

  volkanizma nedir.jpg  Mağmanın yerin derinliklerinden hareket ederek yer yüzüne çıkması veya yer yüzüne yakın derinliklere kadar gelerek soğuması olayına volkanizma denir.

  Volkanizma denilince daha çok yer yüzünde meydana gelen mağmatik faaliyetler akla gelmektedir. Çünkü volkanik şekiller yer yüzünde oluşmaktadır.

  Volkanizma sırasında mağma katı, sıvı ve gaz halinde yer yüzüne çıkar. Çıkan sıvı maddelere lav, katı maddelere tüf denir. Gazların çoğu ise su buharıdır.

  Volkandan çıkan maddeler lav ise, volkan bacasından akma şeklinde hareket eder. Tüf veya gaz çıkışı olursa patlama olur.

  Volkanizma ile çıkan malzemeler çıktığı yerde birikerek volkan konilerini oluşturur.

  Yanardağların yükseltisinin az veya çok olmasında lavların akışkanlığı etkilidir. Lavların akıcılığı fazla ise geniş alanda birikme olur. Yükseltisi az olan yayvan görünüşlü volkan konisi oluşur. Bunlara tabla veya plato volkanlar denir. ör: Karacadağ volkan dağı (G.D Anadolu)

  Lavların akıcılığı az ise yükseltisi fazla olan volkan dağları oluşur. Bunlara da kalkan volanları denir. ör: Ağrı dağı

  Volkan konilerinin tepesinde bulunan çukurluğa krater denir.

  Bazı yanardağlarda ana koni üzerinde oluşmuş yan koniler de olabilir. Bunlara parazit koni denir. Ör: Erciyes dağı

  Volkanik patlamalarla bazı volkanların tepe kısmı uçarak çok büyük çanak oluşur. Bu çanaklara kaldera denir. Ör: Nemrut dağı (1441 yılında ikinci kez patlamıştır.)
 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Volkanizma Nedir ?


  Yerin derinliklerinde bulunan magmanin patlama ve püskürme biçiminde yeryüzüne çikmasina volkanizma denir. Volkanik hareketler sirasinda çikan maddeler bir baca etrafinda yigilarak yükselir ve volkanlar (yanardaglar) olusur.

  Volkan Bacasi : Magmanin yeryüzüne ulasincaya kadar geçtigi yola volkan bacasi denir.

  Volkan Konisi : Lav, kül, volkan bombasi gibi volkanik maddelerin üst üste yigilmasi ile olusan koni biçimli yükseltiye volkan konisi, koni üzerinde olusan çukurluga krater denir.

+ Yorum Gönder


volkanizma neye denir