+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Rüzgar biriktirme şekilleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Rüzgar biriktirme şekilleri

  RÜZGAR BİRİKTİRME ŞEKİLLERİ NELERDİR BİLİYOR MUSUNUZ?


  RÜZGAR BİRİKTİRME ŞEKİLLERİ.jpg
  1) LÖS: Yarı kurak bölgelerde bataklık ve göl kıyılarında biriken kum ve toz birikintilerine lös denir.

  2) BARKAN: Orta asyada rüzgarların taşıdıkları kum ve tozları hilal şeklinde biriktirmesine denir. Çöllerde yaygın olarak görülür.

  3) KUMULLAR: Rüzgarların taşıdığı kumları hızının kesildiği yerlerde yada herhangi bir engelin gerisinde biriktirmesi ile oluşan kum tepeciklerine denir. Okyanus yada denizlerin rüzgarlara açık kıyılarında ve çöllerde oluşur.

  Ülkemizde rüzgarlar, en fazla iç bölgelerimizde etkili olmaktadır. Çünkü buralarda bitki örtüsü tahrip edilmiş, arazi çıplak bir hal almıştır. Bunun sonucunda, iç bölgelerimizde rüzgar erozyonu etkisini arttırmıştır. Rüzgar etkisiyle Konya Karapınar civarında kumullar oluşmuştur. Ancak son yıllarda bu kumulların çevreye yayılmasını engellemek için ağaçlandırma faaliyetlerine hız verilmiştir. Akarsularımızın denize döküldüğü delta sahalarında da rüzgarların etkisiyle oluşan kumullar görülür. Bafra, Çarşamba, Çukurova ve Sakarya deltalarında Kum tepeleri ve kumul sırtları oluşmuştur.
 2. Ezlem
  Üye

  Türkiye'de pek çok rüzgar tipi vardır. Ancak Türkiye şiddetli rüzgarlardan pek etkilenmemektedir. Bunun sebebi Türkiye'nin orta kuşakta yer almasıdır. Hindistan'ın her yıl gördüğü şiddetli rüzgarlara tayfun denir.
+ Yorum Gönder


rüzgar biriktirme şekilleri,  rüzgar birikim şekilleri,  rüzgarların biriktirme şekilleri,  rüzgarların birikim şekilleri,  rüzgarın biriktirme şekilleri,  rüzgar bi