+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Ağaçların fazla olduğu yerlerde fazla yağan yağmurun nedeni Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Ağaçların fazla olduğu yerlerde fazla yağan yağmurun nedeni

  Ağaçların Fazla Olduğu Yerlerde Fazla Yağan Yağmurun Nedeni nedir


  Toplumda bazi seyler hic sorgulanmadan hemen dogru olarak algilaniyor/kabul ediliyor. Bunlardan biri de agaclarin yagmur yagdirdigidir. Gercekte ormanlar yagmur yagmasina neden olamazlar. Bulut ve yagis fizigi derslerimizde anlattigimiz yagisin olusum teorilerinde ormanlar hic bir sekilde yer almaz. Ama ormanlar yagisin verimini artirirlar. Diger bir deyisle ayni sartlara sahip iki noktanin agacli olaninda daha fazla yagis alinir. Bunun nedeniormanlik alanda hava daha nemlidir.Agaclar buharlasma ve terleme ile havayada daha fazla nem kazandirirlar. Nemli bir havada ornegin yere düsen yagmur damlalari (kuru havaya göre) daha az buharlasmaya ugrar. Bu nedenle ormalik bolgede daha fazla ve daha büyük damla kuculüp buharlaşmadan yere ulasabilir.
  a-a-lar-n-fazla-oldu-u-yerlerde-fazla-ya
  Ozetlemek gerekirse "agac oldugu icin bir yere yagmur" yağmıyor; aslinda "yağmurlu yerde daha fazla orman" olusuyor. Bunu anlamak icin ornegin havanin coktuğü Sahara Colleri gibi 30 enlemlerine agac dikip sulayarak buyutun ama yagmur yagdirmaniz yine de mumkun olamaz. Benzer sekilde ruzgar altinda kalan dag yamaclarina da agac dikerek yagmur yagdiramazsiniz.

  Ayrica yagmur yagdigi yerde olusmaz. Yagis birakan bulutlar/sistemler genellikle cok uzaklardan gelir. Ama bir noktada alinan yagisin miktari (yagisin olusumu degil!) o noktadaki agac gibi yeryüzü kosullari ile yakindan iliskilidir.
 2. Ezlem
  Üye

  Ağaçlar yağmuru etkileyemez, ancak yağmurlar ağaçları etkileyebilir. Yağmurun sürekli olduğu yerlerde ormanlar oluşur ve fazla yağış alan yerlerin ağaçları geniş yapraklı olur.
+ Yorum Gönder


ağaçlarin yağmurla bağlantısı