+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Artezyen hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Artezyen hakkında bilgi
  Artezyen nedir biliyor musunuz?

  Burgu ile delinerek açılan ve Suyu yükseğe fışkırtan kuyuya Artezyen Denir.
  Artezyen, Su sızdırmayan iki veya daha çok sayıdaki yeraltı tabakaları arasında kalan basınçlı suların sondaj usulüyle yeryüzüne tazyikli bir şekilde çıkmasını sağlayan kuyudur.
  Artezyen nedir biliyor musunuz.png
  Tazyikli su çıkan kuyulara Fransızcada, -Fransa’nın Artois köyü civarında 12. yüzyıllarda çok miktarda bulunduğu için- artois denmektedir.

  Türk kültürünün Fransız kültürü etkisinde kaldığı Tanzimat döneminde bu kelime Türkçeye “artezyen” olarak girmiş ve yerleşmiştir. Çanak şeklinde olup taşıdığı Suyla kuyuyu besleyen bölge, geçirimli olan üst kısımlardan giren su ile beslenir.

  Zamanla su ile dolan bu bölgede bir Basınç meydana gelir. Bölgenin çukur kısmına yeryüzünden sondaj ile bir kuyu açılırsa, fizikte çok iyi bilinen bileşik kaplar prensibine göre su yeryüzüne tazyikli bir şekilde çıkar. Suyun tazyiki, su geçirmez bölgenin durumuna ve kuyunun açıldığı yere bağlıdır. Su geçirmeyen bölgenin açık olan ve suların dolmasını sağlayan uç kısımlarına “beslenme bölgesi” denir.

  Artezyen kuyuları sondaj aletleriyle arazi delinerek ve delinen kısma demir borular konmak suretiyle inşa edilir. Bu boruların su seviyesi boyunca kalan kısımlarında pekçok delikler bulunur. Deliklerin işletme esnasında tıkanmaması için boru ile sondaj deliği arasında kalan boşluk içten dışa doğru büyüklükleri küçülecek tarzda çakıl ve iri kum ile doldurulur.

  Bazı petrol kuyularından petrolün fışkırması artezyen kuyusundan suyun fışkırmasına benzer. Artezyenden farklı olarak petrol fışkırmasına, petrol yatağında bulunan Gazların Basıncının da tesiri vardır. 2. Buğlem
  Devamlı Üye

  Artezyen Bu tür sular basınçlı yeraltı sularıdır. İki geçirimsiz tabaka arasındaki geçirimli tabaka içinde bulunan sulardır. Tekne biçimli ovalar ve vadi tabanlarında bu tür sular bulunmaktadır. İç Anadolu Bölgesi artezyen suları bakımından zengindir. Basınçlı yeraltı sularının bulundukları yerlerde toprağı burgu ile delerek açılan ve suyu yükseğe fışkıran kaynaktır.
+ Yorum Gönder