+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Ay’ın evreleri Hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Ay’ın evreleri Hakkında bilgi
  Ay’ın Evreleri nelerdir?

  ayın evrenleri.jpg
  Ay’ın evreleri : Ay Güneş’ten aldığı ışınları yansıttığından ve Dünya’nın etrafındaki hareketinden dolayı farklı şekillerde görülmektedir. Ay’ın değişik şekillerde görülmesine Ay’ın evreleri denir. Ay, Güneş ile Dünya arasına girdiğinde, Ay’ın karanlık yüzü Dünya tarafında olur. Bu durumda Ay’ı göremeyiz. Ay’ın bu evresine yeni ay denir. Yeni ay evresinden yaklaşık bir hafta sonra Ay’ın Dünya’ya bakan yüzünün yarısı görülür. Bu evreye ilk dördün denir. İlk dördün evresinden yaklaşık bir hafta sonra, Ay’ın Dünya’ya dönük yüzünün tamamı görülür. Bu evreye dolunay adı verilir. Dolun Ay evresinden yaklaşık bir hafta sonra, Ay’ın Dünya’ya dönük yüzünün yarısı görülür. Bu evreye son dördün denir.
 2. Ezlem
  Üye

  Ay'ın toplamda dört tane evresi vardır. Bunlar yarım ay, ilk dördün, dolunay ve son dördündür. Ay'ın evreleri çıplak gözle gözlemlenebilir. Evreden evreye geçiş yaklaşık 15 gün sürer.
 3. Zühre
  Devamlı Üye
  Ayın Evreleri

  Yeni ay

  Ay'ın aydınlık olmayan tarafı Dünya'ya dönüktür. Ay, Dünya'dan açıkça görülemez. Fakat Güneş tutulması süresince görülebilir.

  Hilal
  Ay Güneş'in doğusunda kalmaktadır. Ay - Yer - Güneş arasındaki açı çok 90°den küçüktür. Hilal evresinin gözlem süresi kısadır. Çünkü Güneş battıktan sonra batı ufkuna yakın gözlenir.

  İlk Dördün
  Ay'ın yeni ay evresinden bir hafta sonra yarım daire biçiminde (D) göründüğü evre; Güneş'e göre açısal uzaklığı 90° olduğu andaki görünüşü.

  Şişkin Ay
  İlk dördün safhasından sonra Ay'ın uzanım açısının 90° ile 180° arasında olduğu zamanlar oluşan evre şişkin evre olarak bilinir.

  Dolunay
  Ay'ın tam bir daire olarak dolgun, parlak görüldüğü evre.

  Son Dördün
  Ay'ın Dünya'dan sol yarısının aydınlık gözüktüğü evre.

+ Yorum Gönder


ayın evreleri hakkında bilgi,  ayın evreleri hakkında araştırma,  son dördün evresi hakkında bilgi,  ayın evreleri hakkında bilgiler,  son dördün hakkında bilgi,  son dördün ile ilgili bilgiler