+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Güneş Tutulması hakkında genel bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Güneş Tutulması hakkında genel bilgi

  Güneş Tutulması nasıl olur?

  Güneş tutulması, Ay'ın yörünge hareketi sırasında Dünya ile Güneş arasına girmesi ve dolayısıyla Ay'ın Güneş'i kısmen ya da tümüyle örtmesi sonucunda gözlemlenen doğa olayıdır. Tutulmanın olması için Ay'ın yeniay evresinde olması ve Dünya'ya göre Güneş ile kavuşum halinde olması, yani yörünge düzleminin Dünya'nın Güneş çevresindeki yörünge düzlemi ile çakışması gerekir. Bir yıl içinde Ay, Dünya çevresinde yaklaşık 12 kez dönmesine karşın, Ay'ın yörünge düzlemi ile Dünya'nın yörünge düzlemi arasında 5 derece kadar bir açı olması sonucu, Ay her defasında Güneş'in tam önünden geçmez ve dolayısıyla bu çakışma seyrek olarak oluşur. Bu yüzden, yılda iki ile beş arasında güneş tutulması gözlemlenir. Bunlardan en çok ikisi tam tutulma olabilir. Güneş tutulması Dünya üzerinde dar bir koridor izler. Bu yüzden herhangi bir bölge için güneş tutulması çok ender bir olaydır.

  Güneş tutulması, tam tutulma zamanı dışında asla çıplak göz ile izlenmemelidir.

  Temmuz 2013 itibariyle, son gözlemlenen Güneş tutulması, 10 Mayıs 2013'da gerçekleşen halkalı tutulmadır.[1] Türkiye'den gözlemlenebilen en son Güneş tutulması ise, 29 Mart 2006 tarihinde gerçekleşmiştir. Bir sonraki tutulma 29 Nisan 2014 tarihinde olacaktır sadece Güney Hindistan, Avustralya ve Antarktika'dan gözlenebilecektir.[2] 2. Ezlem
  Üye

  Güneş tutulması belli aralıklarla gerçekleşir. Güneş tutulmasının ne zaman gerçekleşeceği yıllar önce hesaplanır. Ay günya ile güneş arasına girerek ışınların dünyaya girmesini engeller.
+ Yorum Gönder