+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Tarım İşletme Metodları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Tarım İşletme Metodları

  Tarım İşletme Metodları nelerdir?

  Aynı iklim özellikleri ve toprak şartlarına sahip olan tarım alanlarından farklı verim alınması, uygulanan tarım metodlarından kaynaklanmaktadır.
  Tarım İşletme Metodları nelerdir.jpg
  a) İntansif (Yoğun) Tarım
  Modern tarım metodudur. Bu metodla birim alandan en yüksek verim elde etmek amaçlanır. Sulama, gübreleme, tohum ıslahı, makineleşme gibi verimi artıran yöntemler kullanılır. Üretimde yıllar arasında çok farklılık olmaz. Hollanda, Japonya, Almanya, İsrail gibi ülkelerde uygulanır. Ülkemizde Adana, Antalya ve Kıyı Ege ovalarında yapılır.

  b) Ekstansif (Yaygın) Tarım
  Tarım alanlarının geniş, nüfusun az olduğu yerlerde uygulanır. Bu metod uygulanırken toprak yoğun bir şekilde işlenmez. Üretim iklim şartlarına göre değişebilir. Daha çok tahıl ürünleri ekilir. Arjantin, Kanada, Brezilya, Hindistan, Türkiye gibi ülkelerde uygulanır. Türkiye’de İç Anadolu, Doğu Anadolu, G. Doğu Anadolu ve İç Ege’de yaygındır.

  c) Nadas (Kuru) Tarımı
  Buna ilkel tarım da denir. Yağışların ve sulamanın yetersiz olduğu sahalarda uygulanır. Topraktan iki yılda bir ürün alınır. Ülkemizde İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde uygulanır. Sulama yaygınlaşırsa ortadan kalkar.

  Bunların yanında plantasyon, sera ve münavebeli (dönüşümlü) tarım gibi metodlarda uygulanır. Plantasyonlarda; geniş alanlarda genelde tek tip ürün yetiştirilir. Genelde ekvatoral bölgede yaygın olarak görülür. Brezilya’daki kahve ve muz plantasyonları gibi. Nöbetleşe ekim (münavebeli tarım); toprağa her yıl aynı ürünü ekmek yerine dönüşümlü olarak farklı ürünler ekilir. Nöbetleşe ekimdeki amaç toprak içindeki mineral dengesinin sağlanması ve toprağın erozyona karşı korunmasıdır.
 2. Buğlem
  Devamlı Üye

  Tarımsal işletme arazisi ister kendine ait olsun, ister yarı yarıya işleyecek olsun ister de kiralamış olsun ve küçüklüğü, büyüklüğü farketmeden ister eksin ister başka işlerde kullanılsın yapılan faaliyete tarımsal işletme denir.
+ Yorum Gönder


tarım işletme metodları