+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Meridyenlerin Özellikleri Nelerdir MERİDYEN ( BOYLAM ) Meridyen Konusunu Okuyorsunuz..
 1. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Meridyenlerin Özellikleri Nelerdir MERİDYEN ( BOYLAM ) Meridyen

  Meridyen Ve Özellikleri Nelerdir?  Bir kutuptan diğer kutba ulaşan, paralelleri dik açıyla kesen hayali yarım çemberlere meridyen denir.  Meridyenlerin, Başlangıç meridyenine (Greenwich) olan uzaklığının açı cinsinden değerine ise boylam denir.  Meridyen ve boylam birbirlerinin yerine kullanılırlar  Meridyenlerin Özellikleri  1. Başlangıç meridyeninin 180 doğusunda, 180 de batısında olmak üzere, toplam 360 meridyen vardır.

  2. Başlangıç meridyeni İngiltere’nin başkentindeki Greenwich istasyonundan geçen meridyendir.

  3. İki meridyen arası uzaklığa bir boylam derecesi denir. Koordinatlarla bir yeri daha iyi belirleyebilmek için, her meridyen derecesi 60 dakikaya, her dakika 60 saniyeye bölünmüştür.

  4. Ekvator üzerinde iki meridyen arası uzaklık 111 km dir. Kutuplara doğru gidildikçe bu uzaklık azalır. Türkiye üzerinde ise iki meridyen arası uzaklık, yaklaşık olarak 85 - 86 km dir.

  5. Bütün meridyenlerin boyları birbirine eşittir.

  6. Aynı meridyen üzerinde bulunan bütün noktaların (Güneş karşısından aynı anda geçtiklerinden) yerel saatleri aynıdır.

  7. Meridyen dereceleri Greenwich’ten doğuya ve batıya gidildikçe büyür.

  8. Meridyenler kuzey - güney doğrultusunda uzanır.

  9. Bütün meridyenler kutuplarda birleşirler.

  10. Meridyenler bir paralel boyunca birbirlerinden eşit uzaklıkta bulunurlar.

  11. Ardışık iki meridyen arasındaki yerel saat farkı 4 dakikadır.  Boylamın Etkileri  Boylamın Dünya üzerindeki en belirgin etkisi, yerel saat farklarını oluşturmaktır.
 2. Ezlem
  Üye

  Dünya üzerinde 180 tane meridyen vardır. Her meridyen arasındaki saat farkı 4 dakikadır. Saat hesaplamalarında meridyen arasındaki bu farklar kullanılır.
+ Yorum Gönder