+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Heylandan Korunma Yolları Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Heylandan Korunma Yolları Hakkında Bilgi

  Heylandan Korunma Yolları Nelerdir?  1 ) Yüksek ve eğimli kalan araziler süresince bitki örtüsü korunmalı . Naturel bitki örtüsü tahrip edilmemeli , tahrip kalan bitki örtüsünün adına tekrardan ağaç dikimi yapılmalıdır . Nedeni Ise Heyelan felaketine ne sebeple kalan en mühim olay , yüksek arazilerde toprağın kendisinin kendini tutucu özelliği olmayışı ve tahrip edilen bitki örtüsü kökleri aracılığıyla toprağı tutamamasıdır .

  ..

  2 ) Yüksek yamaçlar teraslar yapılarak eğimleri azaltılmalı ve ağaçlandırılmalıdır .

  3 ) Eğimli arazilerde toprak eğimin çok yüksek olduğu yöne dosdoğru yerçekimi ivmesi nedeniyle kaymak isteyecektir . Su toprağın özgül ağırlığını arttıracak ve yerçekimi ivmesinin değerini büyültecektir . Heyelan kalan bölgeler göz önüne alınırsa , bir takım bol ağaçlı bölgelerde de Heyelan felaketi görülmektedir . Bu bölgelerde Heyelana Karşı Alınacak Önlemler ‘in en başında , yamaç süresince açılacak genişçe su kanalları gelmektedir . Bu sayede , su kolayca toprağın içine nüfus etmeksizin akacak ve Heyelan oluşmasını önleyecektir .

  4 ) Doğal Afetler İçerisinde Heyelan bilhassa ülkemizde sıkça görülmektedir . Ülkemizde heyelanın en fazla görüldüğü yerler ise , tabakaların yamaç eğimi ile benzer yönde olduğu alanlardır . Bu alanlarda yapılmış olan yol , direk heyelan tehlikesi altındadırlar . Bu buna benzer yol çalışmalarında Heyelan önleyici duvarlar yapılmalı ve yol güvenliği sağlanmalıdır . Ek Olarak önceleri bu konuyla alakalı bir video yayınlamıştık . Bu videoda heyelan direk olarak yolu etkilediğini görmüştük .
  5 ) Ülkemiz’de Heyelan olayının sık sık görüldüğü yerlerin en başında iştirak eden Karadeniz Bölgesi , doğal afetler içerisinde Heyelan olayının en sık sık görüldüğü bölgenin en başında gelir . Nedeni Ise Karadeniz Bölgesi , iklim nedeniyle çok yağış alan bir bölgedir . Ek Olarak bölgedeki dağların kıyıya paralel uzanması ve yamaçların çok yüksek olması , heyelan afetinin gerçekleşmesi amaçlı bütün gerekçeleri tamamlamaktadır . İşte bu bölgelerdeki yaylalar incelenildiğinde görülüyor ki , bölge evleri daima yüksek yamaçların üst kısmına yapılmıştır . Bu çok hata bir uygulamadır . Heyelanın gerçekleşmesi amaçlı , bütün maddeler tamamlandıysa , o bölge hayat alanı olarak kullanılmamalıdır . 2. Ezlem
  Üye

  Ağaç dikmek her zaman çözüm değildir. Çünkü heyelan sonucu bitki örtüsü de toprak ile beraber hareket eder. Yamaçlarda çalışmalar yapılmalıdır.
+ Yorum Gönder


heylanlı bölge bitkisi