+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Ekonomik Faaliyetlerin Sınıflandırılması Ders Sunumu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Ekonomik Faaliyetlerin Sınıflandırılması Ders Sunumu

  Ekonomik Faaliyetlerin Sınıflandırılması Ders Sunumu Hakkında bilgi


  Çevremize baktığımızda insanların yaşamlarını sürdürebilmek için sürekli bir çaba içerisinde olduklarını görmekteyiz. Geçmişten günümüze kadar ekonomik faaliyetler sürekli bir değişim içindedir. En eski çağlarda insanlar avcılık ve toplayıcılıkla uğraşırken, zamanla toprağı işlemeye, madencilikle uğraşmaya ve bunun sonucunda da ticaret yapmaya başlamıştır. Günümüzde çevremize baktığımızda insanların daha çok hizmet sektöründe çalıştığını görmekteyiz.

  Ekonomik faaliyet türlerine bakarak ülkelerin gelişmişliği ile de bilgi elde edebileriz. Gelişmiş ülkelerde insanlar daha çok sanayi ve hizmet sektöründe çalışırken, geri kalmış ülkelerde tarım sektöründe çalışmaktadırlar. İnsanların çalıştığı ekonomik faaliyet kollarını üç grupta inceleyebiliriz:

  1.Birincil Faaliyetler

  Birincil ekonomik faaliyetler doğadan doğrudan elde edilen ve genelde sanayiye hammadde sunan faliyetlerdir. Bu faaliyetlerde çalışanların oranı giderek azalmaktadır.

  Birincil faaliyetleri şu şekilde örneklendirebiliriz.

  Çiftçilik

  Ormancılık

  Hayvancılık

  Balıkçılık

  Madencilik

  Avcılık

  Toplayıcılık


 2. Zarafet
  Üye

  İnsanlar, yaşayabilmek için çeşitli işler yaparlar. Ülkemizde çalışan nüfusun yarısına yakını tarımla uğraşmaktadır. Bu yüzden tarım Türkiye ekonomisi için çok önemlidir. Ayrıca Türkiye son yıllarda çok önemli bir turizm merkezi haline gelmiş bulunmaktadır.
+ Yorum Gönder


ekonomik faaliyetlerin sınıflandırılması,  ekonomik faaliyetlerin sınıflandırılması sunum,  ekonomik faaliyetlerin sınıflandırılması slayt,  ekonomik faaliyetlerin sınıflandırılması sunu,  ekonomik faaliyetlerin sınıflandırılması coğrafya,  ekonomik faaliyetlerin sınıflandırılması ile ilgili slaytlar