+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Termik Alçak Basınç Kuşağı - Tropikal Basınç Kuşağı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Termik Alçak Basınç Kuşağı - Tropikal Basınç Kuşağı
  Termik Alçak Basınç Kuşağı

  termik basın nedir biliyor musunuz?
  Termik Alçak Basınç Kuşağı.png
  Termik basınçlar havanın soğuması yada ısınmasıyla oluşan basınçlardır. Hava soğuduğu zaman yoğunluğu artar. Yoğunlaşan hava yerçekiminin de etkisiyle ağırlaşıp aşağıya doğru çöker. Bu ağır hava akımları böylece yeryüzüne daha fazla basınç yapar. Bunun sonucunda yeryüzüne yakın hava katlarında Termik Yüksek Basınç alanı oluşur. Hava ısındığı zaman ise genleşerek hafifler ve yükselir. Bunun sonucunda yere uyguladığı basınç azalır. Böylece Termik Alçak Basınç alanı oluşur. Dünya üzerinde yıl boyunca sürekli Termik Alçak Basınç alanı Ekvatordur. Bu nedenle ekvatorda yıl boyunca her mevsim yağışlıdır. Sürekli termik yüksek basınç alanları ise kutuplardır. Bu nedenle bu alanlarda hava soğuk ve yağışsızdır. Ekvator ve kutuplardaki sürekli termik basınçların haricinde kara ve denizler üzerinde de günlük yada mevsimlik sıcaklık değişimleri sonucunda geçici termik basınçlar oluşur. 2. Zühre
  Devamlı Üye

  Termik ve Dinamik Basınç

  Isınan hava yükselir sonra yatay yönde hareket eder ve soğuduğu zaman tekrar çöker. Sıcaklığa bağlı olarak oluşan basınç merkezleri termik basınçlardır.

  Dünyanın hareketine bağlı olarak savrulan rüzgarlar 30º enlemlerinde çöker, 60º enlemlerinde karşılaşırlar. Harekete bağlı oluşan basınç merkezleri dinamik basınçlardır.

  Aynı basınç değerine sahip noktaların birleşmesiyle çizilen eğriye İzobar (eş basınç) eğrisi denir. Bu eğrilerle çizilen haritalara ise İzobar Haritası denir.

+ Yorum Gönder


termik alçak basınç kuşağı