+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Mevsimler nasıl oluşur Mevsimlerin Oluşumu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Mevsimler nasıl oluşur Mevsimlerin Oluşumu
  Mevsimlerin oluşumu

  Dünyanın güneşin etrafında dönmesi ile mevsimler oluşur. Mevsimler ilkbahar, yaz, sonbahar ve kıştır. Her mevsimi 3 ay yaşarız. Bazı ülkeler 3 bazıları 2 mevsim yaşar.
  Mevsimler bir yılın farklı astronomik ve iklimsel özelliklere sahip olan bölümleridir. Orta iklimli paralellerde İlkbahar Yaz Sonbahar ve Kış'a ayrılırlar. Kutuplarda ve Kutuplara yakın paralellerde bir yıl sadece Yaz- ve Kış mevsimi diye ikiye ayrılır. Kutuplarda ayrıca 6 ay gece ve 6 ay gündüz olur.
  Mevsimlerin sebebi
  Mevsimlerin oluşumu.jpg
  Mevsimler Dünyanın kendi dönüşünün güneşin etrafında döndüğü yörünge ile aynı hizada dönmemesinden kaynaklanırlar. Böylece yeryüzünden gök'e bakıldığında güneş dünyanın her yerinde farklı bir yükseklikte gökyüzünden geçer.
  "Kuzey-kışı"-döneminde dünyanın Güney küresi güneşe doğru yöneliktir ve Kuzey küresi daha az Güneş ışığı alır. "Güney-kışı"-döneminde ise dünyanın Kuzey küresi güneşe yöneliktir ve kuzeyde sıcak mevsimler başlar. Yani dünyanın Kuzey küresinde Yaz başladığı zaman Güney küresinde (örneğin Güney-Afrika ya da Avustralya’da) kış başlar.
 2. CAVİDAN
  Devamlı Üye

  Mevsimler; yılın dört bölümünden her biri bir. Mevsim sözcüğü, öteki belirgin hava özelliklerinden değişik özellikler içeren dönemleri tanımlar. Geçtiğimiz yıl ilkbahar sadece üç hafta yaşandı. Benzer şekilde aynı hızla olmasa da sonbahar da yavaş yavaş ortadan kalkıyor.
 3. Zeyneb
  Bayan Üye
  Mevsimler Nasıl Oluşur

  Dünyanın güneş etrafında dönmesi sonucu mevsimler oluşur. Dönme hızına bağlı olarak hava sıcaklığı da değişiklik gösterir. Güneşten her dönemde farklı ısı alınır. Bu da mevsimleri meydana getirir. Dört mevsimin yaşandığı bölgelerde bu sıcaklık farkı daha da belirgindir. Kutup bölgeleri se her zaman soğuktur.

  Mevsimler dünyanın döndüğü yörünge üzerinde güneşin konumunun farklılık göstermesi sonucu ortaya çıkar. Kuzey ve güney yarımkürelerin konumu her zaman farklıdır. 21 Marttan 23 Eylüle kadar geçen zamanda kuzey yarım küre güneye oranla güneşe daha yakındır ve güneşin sıcaklığını daha fazla alır. Bu durum 23 Eylül- 21 Mart arasında tam tersi olarak değişir. Böylece kuzey yarım küresinde mevsimlere 21 Marttan itibaren şu şekilde isim verilir:

  İlkbahar 21 Mart-22 Haziran;
  yaz 22 Haziran-23 Eylül;
  sonbahar 23 Eylül-22 Aralık;
  kış 22 Aralık-21 Mart.

  Güney yarım kürede mevsimlerin oluşup tam tersidir ilkbahar 23 Eylül de başlar.

  Yaz Mevsimi:

  En sıcak mevsim olmakla birlikte kuzey yarımkürede en uzun gündüzler yaşanır. Yaz mevsimi ve hava sıcaklığının en fazla olduğu günler kuzey yarım kürede 21 Haziran ile 22 Eylül arasında güney yarım kürede ise 22 Aralık ile 21 Mart arasında yaşanır.

  Sonbahar Mevsimi:

  Sonbahar yaz ile kış mevsimleri arasında yaşanır. Kuzey yarım kürede Eylül Ekim ve Kasım; güney yarım kürede ise Mart Nisan ve Mayıs ayları sonbahara denk gelir. Bu mevsimde gündüzler kısalırken gecelerin uzadığı görülür. Güneş erken batıp daha az ısı ve ışık yayar. Serin yağmurlu ve rüzgarlı günler yaşanır. Sonbahar kışa hazırlıktır.
  Kış Mevsimi:

  Aralık Ocak Şubat aylarında kış mevsimi yaşanır. Mevsimlerin en soğuğudur hava sıcaklığının eksilere düştüğü görülür ve bu düşmeyle kar ve yağmur yağışı artış gösterir. Türkiye’de kış ilk olarak Kuzey Doğu Anadolu Bölgesi’nde başlar ve batıya doğru ilerleyerek devam eder.
  İlkbahar Mevsimi:

  Doğal şartlarda kış ile yaz arasında yaşanan mevsimdir. Kuzey yarım kürede Mart ve Haziran arasında yaşanır. İlkbaharda ağaçlar çiçeklenip hava sıcaklığı yükselir. Bu mevsimde karların erimesi ve yağışların bol olması gibi sebeplerle su yatakları olan dereler göller göletler ve barajların debisi artar

+ Yorum Gönder


mevsimlerin oluşumu ,  mevsimler nasıl ortaya çıkar,  mevsimlerin oluşumu nasıl olur,  mevsimlerin olusumu ve yamurun olusumu nasildir,  mevsimlerin oluşumu ile ilgili resimler,  mevsim oluşumu