+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Ağaclarin oldugu yerde neden daha fazla yağmur yağar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Ağaclarin oldugu yerde neden daha fazla yağmur yağar
  Ağaçların Olduğu Yerde Neden Daha Fazla Yağmur Yağar bunu biliyor musunuz?

  Toplumda bazi seyler hic sorgulanmadan hemen dogru olarak algilaniyor/kabul ediliyor. Bunlardan biri de agaclarin yagmur yagdirdigidir. Gercekte ormanlar yagmur yagmasina neden olamazlar. Bulut ve yagis fizigi derslerimizde anlattigimiz yagisin olusum teorilerinde ormanlar hic bir sekilde yer almaz. Ama ormanlar yagisin verimini artirirlar. Diger bir deyisle, ayni sartlara sahip iki noktanin agacli olaninda daha fazla yagis alinir. Bunun nedeni,ormanlik alanda hava daha nemlidir.Agaclar buharlasma ve terleme ile havayada daha fazla nem kazandirirlar. Nemli bir havada ornegin yere düsen yagmur damlalari (kuru havaya göre) daha az buharlasmaya ugrar. Bu nedenle, ormalik bolgede daha fazla ve daha büyük damla kuculüp buharlaşmadan yere ulasabilir.
  a-a-lar-n-oldu-u-yerde-neden-daha-fazla
  Ozetlemek gerekirse, "agac oldugu icin bir yere yagmur" yağmıyor; aslinda "yağmurlu yerde daha fazla orman" olusuyor. Bunu anlamak icin ornegin havanin coktuğü Sahara Colleri gibi 30 enlemlerine agac dikip sulayarak buyutun, ama yagmur yagdirmaniz yine de mumkun olamaz. Benzer sekilde ruzgar altinda kalan dag yamaclarina da agac dikerek yagmur yagdiramazsiniz.

  Ayrica yagmur, yagdigi yerde olusmaz. Yagis birakan bulutlar/sistemler genellikle cok uzaklardan gelir. Ama bir noktada alinan yagisin miktari (yagisin olusumu degil!) o noktadaki agac gibi yeryüzü kosullari ile yakindan iliskilidir
  .
 2. CAVİDAN
  Devamlı Üye

  Ağaçların insanlar başta olmak üzere bütün canlılara pek çok faydası vardır. Ağaçlar ormanlar bir bakıma dünyanın akciğerleridir.
+ Yorum Gönder