+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Yer kabuğundaki sarsıntılar sonucu oluşan doğal afetlere ne denir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Yer kabuğundaki sarsıntılar sonucu oluşan doğal afetlere ne denir
  Yer kabuğundaki sarsıntılar sonucu oluşan doğal afetler ile ilgili bilgi
  Yer kabuğundaki sarsıntılar sonucu oluşan doğal afetler.jpg

  Dünya doğal afetler ile sarsılıyor, gün geçmiyor ki televizyonlarda bir doğal afet haberine rastlamayalım. Depremler, sel felaketleri, kasırgalar, toprak kaymaları en sık duyduğumuz haberler arasında. Ülkemizde de bir çok doğal afet meydana geliyor. Bunların en başında da ‘’DEPREM’’ bulunuyor.

  DEPREM; yer kabuğu içindeki kırılmalar nedeniyle ani olarak ortaya çıkantitreşimlerin dalgalar halinde yayılarak geçtikleri ortamları ve yer yüzeyini sarsması olayıdır. Başka bir ifade ile anlatacak olursak; üzerine bastığımız, binalar inşa ettiğimiz toprak yüzeyini yerinden oynatan hatta inşa edilen binalara ve içindeki biz insanlara zararlar verebilen bir doğa olayıdır.

  Deprem herhangi bir yerde, herhangi bir zamanda olabilir. Yer küre de meydana gelen depremlerin görülme sıklığı, büyüklüğü ve verdiği zararlar göz önüne alındığında iki ana deprem kuşağından bahsedilebilir. Bunlardan ilki Büyük Okyanus’u çevreleyen ve özellikle Japonya üzerinde etkili olan PASİFİK DEPREM kuşağıdır. (Yeryüzünde gerçekleşen depremlerin % 81’i bu kuşakta meydana gelir.) İkincisi ise Türkiye’nin de içinde bulunduğu; Cebelitarık’tan, Endonezya’ya kadar uzanan AKDENİZ-HİMALAYA deprem kuşağıdır. ( Yeryüzünde gerçekleşen depremlerin % 17’si bu kuşakta meydana gelir.) 2. Zahra
  Üye

  Yer Kabuğunda aniden ortaya çıkan enerji sonucu meydana gelen ve büyük zararlara yol açan yeryüzünün sarsılma olayıdır. Deprem özellikle Fay hatlarının yoğun bulunduğu yerlerde görülmektedir ve Depremi inceleyen Bilim dalına Sismoloji denmektedir.
+ Yorum Gönder


yerkabuğundaki sarsıntılar,  yerkabuğundaki sarsıntılar depremler,  Yer kabuğunda meydana gelen sarsılmalar sonucu oluşan doğal afet,  YER KABU RESMİ,  yer kabugunun icindeki kırılmalar sonucu olusn dogal afet