+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Tarımsal Yapıdaki Değişmeler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Tarımsal Yapıdaki Değişmeler

  Tarımsal Yapıdaki Değişmeler Hakkında Bilgi


  Tarımsal Yapıdaki Değişmeler.jpg
  Türkiye ekonomisinde sanayi ve hizmet sektörlerinin payı giderek artmakta buna karşın tarım kesiminin payı giderek azalmaktadır. Fakat yinede Türkiye bir tarım ülkesidir. Tarımda çalışan nüfus azalsa bile bugünde işgücünün çoğunlukta olduğu kesim tarım kesimidir. Hepimizin de bildiği gibi ülkemizde tarım verimliliği ve kişi başına düşen tarımsal gelir köylüyü köyünde tutmayacak kadar düşüktür.
  Tarımsal etkinliklerde ekonomik verimliliğin düşük olması, toprak mülkiyetinin eşitsiz dağılımı, toprağın toprak sahibinin ölümünden sonra geride kalanlar arasına miras yoluyla ise yaramayacak kadar küçük parçalar halinde paylaşılması, dinsel inançlar, gelenek ve görenekler, bilgisizlik nedeniyle artan nüfus istihdamının yetersiz kalması ve işgücü fazlasının açığa çıkması tanımdaki değişmelerin en başta gelen nedenleri arasındadır. Diğer önemli nokta ise Türkiye'de ekilebilir toprakların azaldığıdır.
 2. CANGÜLER
  Bayan Üye

  Tarımsal yapıda cumhuriyet yıllarından sonra ekonomik olarak zorunlu hale gelmiş olan ve dünyada hız bir şekilde ilerleyen makineleşme ön plana çıkmaktadır.
+ Yorum Gönder


tarımsal yapıdaki değişmeler