+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Kanyon Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Kanyon Nedir

  Kanyon nedir biliyor musunuz?

  kanyon-nedir.jpg
  Kanyon;güçlü ırmakların kireçli olmayan bölgelerde kazdıkları derin vadileri belirtir.Kanyonların kenarları çok sarp boğazlar biçiminde ortaya çıkar.kayaların kenarları aşındırmaya karşı gösterdikleri dirence bağlı olarak çeşitli şekiller alır. Bunlar çıkıntılı bölümler basamaklar ve düz etekler şeklindedir. Kanyonların dibinde alüvyonlu ve kumlu çökelti bulunmamaktadır. Çünkü çok dar olan su yatağında seller tarafından süprülürler. Ülkemizdeki kanyonların en ünlüsü hepimizin bildiği Saklıkent kanyonudur. Fethiye civarında bulunan Saklıkent kanyonu kenarları yüksek derin bir vadi görünümündedir. Giriş kısmına yapılan köprü kanyonun belli bir bölümünü görme imkanı vermektedir. Çevre düzenlemesi iyi yapılmış olan bu kanyon turistlerin oldukça ilgisini çekmektedir. Diğer ülkelerdeki kanyonların en ünlüsü binlerce yıl süreyle ırmak tarafından kazınmış Colaradodaki (ABD) büyük kanyondur.
  Dağ sıralarının üzerindeki tepeler ve dik yamaçların görkemli görüntüsü ıssız bir gölü andıran kanyon oluşumu dayanıklı yamaçların arasında ırmakların hızla gömülmesi sonucu meydana gelir. Kanyonlara deniz diplerinde de raslanır ve deniz kanyonu diye adlandırılır. Bunlar çok derinlerde gene kenarlan çok dik ve kıvrımlı deniz altında kalmış ırmak vadileridir.
 2. Buğlem
  Devamlı Üye

  Yayla veya ova formunda bulunan akarsuların, zaman içinde alt katmanlara doğru yaptığı aşındırma hareketi ile oluşan kanyonlar olduğu gibi, yüksek tepe ve dağ formundan yeryüzüne çıkan kaynak sularının deniz seviyesine ulaşmak için yaptıkları akım hareketi esnasındaki zamana yayılan aşındırma hareketi de uzun zaman içerisinde kanyon oluşumuna neden olabiliyor.
+ Yorum Gönder