+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Dünyadan Bir Parça Olan Aydan Zıtlıklar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Dünyadan Bir Parça Olan Aydan Zıtlıklar
  DÜNYADAN BİR PARÇA OLAN AYDAKİ ZITLIKLAR

  Dünyanın uydusu olan Ay’ın oluşumu konusunda 4 teori vardır. En son teoriye göre; Dünya oluştuğunda diğer küçük gezegenlerden birinin dünyaya çarpması sonucunda dünyadan bir yıkıntı dışarıya doğru salınmıştır. Bu kayalık yıkıntı dünya çevresinde bir yörüngeye oturmuş ve birleşmeye ve yavaş yavaş kendi üzerine çökerek Ayı oluşturmaya başlamıştır. Ay oluşum sürecinde gittikçe soğumuştur ve şimdiki yüzeyi ise artık oldukça soğuktur.

  Ay'ın Yapısı ve Hareketleri


  Ay; yerkürenin tek doğal uydusudur.Ay'da oksijen su ve atmosfer yoktur. Bununla bera*ber Ay'da gece ve gündüz sıcaklıklarının çok fazla ol*ması nedeniyle hayat yoktur.

  Ay çıplak gözle görülebilir. Ancak bir ışık kaynağı de*ğildir. Yalnızca güneşten aldığı ışınları yansıtır.
  Yapısında dağlar tepeler ovalar kraterler ve küller vardır. Kraterler büyüklükleri değişen dairesel görünümündedirler. Ay toprağı kehribar rengindedir ve içinde cam kürecikler bulunur. Bunların meteorların ay yüzeyine düşmesiyle oluştukları sanılmaktadır. Toprağının yapısında yapılan incelemelerde Demir (Fe) Nikel (Ni) gibi metallerle kalsiyum bulunduğu ortaya konulmuştur.

  Ay’ın Dünya’dan oluşmasına rağmen bu denli yapısal farklılıklara sahip olması Dünya’nın aksine soğuk ve kuru bir gök cismi olması gibi nedenlerle üzerinde canlılık olmaması Allah’ın yarattığı mucizevi zıtlıklardan bir tanesidir.
 2. Özberk
  Yeni Üye

  ay dünyanın ilk ve tek doğal uydusudur. dünyadan kopan parçalarla oluştuğuna inanılmaktadır. çünkü yüzeyinde dünyadan taşlar vardır. ancak ayın yüzeyinde dünyadan daha yaşlı taşlar bulunması ayın dünyadan eski olduğu teorisini güçlendirmektedir. teorisyenlere göre ay oradan geçeiyordu dünyada onu çekim gücüyle kendine çekti ve uydusu yaptı.
+ Yorum Gönder