+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda İngilterenin coğrafi konumu nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  İngilterenin coğrafi konumu nedir

  İNGİLTERE'NİN COĞRAFİ KONUMUNUN ÖZELLİKLERİ

  ngilterenin coğrafi konumu nedir.gif
  • İskoçya ,Galler, İngiltere ve kuzey İrlanda ‘dan oluşan bir ülkedir.
  • Ülkenin kuzeyi ve orta kesimi dağlık güneyi ovalıktır.Genel olarak engebeli bir ülkedir.
  • Ülkede batı rüzgarlarının etkisi ile ılıman okyanus iklimi görülür.
  • Nüfus yoğunluğu yüksek ,nüfus artış hızı düşüktür.
  • Tarım ve hayvancılık gelişmiştir.Modern yöntemler kullanılır..
  • Balıkçılıkta Dünya da ilk sıralarda yer alır.
  • En önemli yer altı kaynagı taşkömürü ve demirdir.
  • Sanayisi çok gelişmiştir.
  • Türkiyenin en çok dış ticaret yaptıgı ülkelerdendir
  .
 2. Ziyaretçi

  ben mi göremiom buda bişe yazmıo
 3. Harbi @ kız
  Bayan Üye
  İngilterenin Coğrafi Konumu
  İngiltere, Büyük Britanya adasının merkezi ve güney üçte ikisini, ayrıca çevredeki adaları (en büyükleri Isle of Wight) kaplar. Kuzeyde İskoçya, Batıda Galler ile komşudur. Britanya takımadalarında kıta Avrupası'na en yakın olan ülkedir: Fransa'dan sadece 52 km uzunluğundaki Manş Denizi ile ayrılır. Manş Tüneli, ülkeyi kıta Avrupası'na bağlar. Fransa-İngiltere sınırı, kanalın tam ortasından geçer.

  İngiltere'nin büyük kısmı alçak tepelerle kaplıdır. Ancak kuzeye doğru biraz daha dağlık bir görünüm alır, Pennine Dağları ülkeyi kuzeyden güneye doğru ikiye ayırır. Buna karşın dağlar fazla yükselmez. En yüksek nokta, 978 m. irtifadaki Scafell Pike zirvesidir.[2] Tepelik bölgeyle dağlık bölge arasındaki sınırı Tees-Exe hattının oluşturduğu kabul edilir. Doğuda düz bir bataklık bölge olan the Fens yer alır. Bataklığın büyük kısmı tarım amacıyla kurutulmuştur.

  İngiltere'nin en büyük kentlerinin hangileri olduğu tartışmalı bir konudur. Sıralama "kent" kelimesinin farklı tanımlanmasıyla değişmektedir, oturdukları şehrin önemini yüksek göstermek isteyenler kendilerine uygun tanımı seçmektedir. Ancak hangi tanım esas alınırsa alınsın, Londra İngiltere'nin en büyük kenti olduğu gibi dünyanın da önemli kentleri arasındadır. Özellikle merkezi ve kuzey İngiltere'deki bazı kentler nüfus ve faaliyetler açısından önem taşır: Manchester, Birmingham, Leeds, Liverpool, Newcastle, Sheffield, Bristol, Coventry, Leicester, Nottingham ve Hull gibi.

  İngiltere'nin en büyük doğal limanı merkezi güney kıyıda yer alan Poole'dür. Bu limanın, Avusturalya'daki Sydney'den sonra, dünyanın en büyük ikinci doğal limanı olduğu iddia edilir.[3]

+ Yorum Gönder


ingilterenin coğrafi konum özellikleri,  ingilterenin coğrafi konumu,  ingilterenin coğrafi özellikleri ,  ingilterenin coğrafi konumu özellikleri,  ingiltere coğrafi konumu,  ingiltere nin coğrafi konum özellikleri