+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Biyocoğrafya Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Biyocoğrafya Nedir
  Biyocoğrafya Nedir Hakkında Bilgi

  Biyocoğrafya, canlıların (bitkilerin ve hayvanların) dünya üzerindeki dağılış sebeplerini ve bunların değişmelerini, başka bir deyişle Biyoloji'nin Coğrafi görünümünü araştırır.

  Biyocoğrafya, konusunun geniş ve çeşitli olması nedeniyle Coğrafaya'nın dışında, Botanik, Zooloji, Ekoloji ve Fizyoloji bilimlerinden de yararlanmaktadır.
  Biyocoğrafya Nedir.jpg
  Biyocoğrafya canlıların genel dağılışını iki seviyede inceler.

  1. Sistematik yönden; bu kısımbitki ve hayvan topluluklarını meydana getiren taksonları ayrı ayrı flora ve faunayı sistematik yönden inceler.

  2. Ekolojik yönden; burada takson topluluklarının yada bitki ve hayvan guruplarının dünya üzerindeki dağılışları araştırılır.

  Biyocoğrafya, türlerin coğrafi dağılımını araştıran ve türlerin yeryüzü üzerindeki konumlarını haritalandırarak burayı nasıl yaşam alanı edinmiş olabilecekleri sorusuna cevap arayan bilim dalıdır.
  Biyocoğrafya alanında yayınlanan kitaplar, sayfalarının çoğunluğunda evrim teorisi lehinde harhangi bir delil vermeyen verilerle doludur: Canlıların yaşam alanlarının haritaları, bu alanların özellikleri, organizmaların yayılmasındaki sorunlar ile yaşam alanlarına göre gruplanmış türler gibi 1
  Canlıların yeryüzündeki dağılımına bakıldığında türlerin genellikle global bir dağılım ortaya koymadıkları görülür. Türler daha çok belli iklim ve çevre şartlarına sahip alanlarda kümeler halinde yayılmışlardır. Evrimciler, Darwin'den bu yana bu yayılımı evrim kanıtı olarak göstermeye çalışmış ancak bu çabalar, coğrafi yayılımın "ana" canlı kategorileri açısından, tutarlı bir evrim senaryosuna oturtulamaması yüzünden sonuçsuz kalmıştır.
  New York Amerikan Doğa Tarihi Müzesi'nden G. Nelson ve N. Platnick, "Sistematik ve Biyocoğrafya" isimli uzmanlık kitaplarında, bu alanda yapılan çalışmaları değerlendirmiş ve vardıkları sonucu şöyle açıklamışlardır:
  "Bu nedenle biyocoğrafyanın (veya canlıların coğrafi dağılımlarının) evrimin lehinde veya aleyhinde bir delil sunmadığı sonucuna varıyoruz." 2
  Bu sebeple biyocoğrafyanın bulguları evrim teorisi için bilimsel kanıt oluşturmamaktadır. Evrimcilerin "Bu canlı burada yaşıyor demek ki burada evrimleşmiş, şu canlı da orada yaşıyor demek ki orada evrimleşmiş" gibi iddiaları hayal gücüne dayalı masallardan ibarettir.


  Biyocoğrafya

  Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Biyocoğrafya, bitki ve hayvan türlerinin dağılımını ve bu dağılımın nedenlerini inceleyen bilim dalıdır.
  Biyocoğrafya araştırmaları yürütülebilmesi için yeryüzü, özellikle kıtalar ve adalar, öbür bölgelerden değişik ama kendi sınırları içinde ortak özellikte bitki ve hayvan varlığını barındıran belirli bölgelere ayrılmıştır.
  Bitki ve hayvan topluluklarının özelliklerini dağılışlarını ve insan yaşamı üzerine etkilerini inceleyen fiziki coğrafya alt dalıdır. Biyolji, botanik, zooloji, tıp canlılar biliminin yardımcı bilim dallarıdır.

  Bitki coğrafyası bölgeleri
  Kuzey bölgesi
  Paleotropikal bölge
  Neotropikal bölge
  Güney Afrika bölgesi
  Avustralya bölgesi
  Antartika bölgesi
  Hayvan coğrafyası bölgeleri
  Palearktik bölge
  Oryantal bölge
  Avustralyen bölge
  Etiyopyen bölge
  Nearktik bölge
  Antartika bölgesi
  Neotropikal bölge
 2. CANGÜLER
  Bayan Üye

  Biyocoğrafya dünya içerisindeki bütün canlıların dağılışını, dağılışının nedenlerini dünyadaki canlıların neden avrimleştiğini başkalaşım geçirdiğini araştıran bilim dalıdır.
+ Yorum Gönder