+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Coğrafyada apec ne demek Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Coğrafyada apec ne demek

  APEC NE DEMEKTİR?
  Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği ya da APEC (İngilizce: Asia-Pacific Economic Cooperation) Büyük Okyanus kıyısındaki 21 ülkenin katıldığı, dünya ekonomisinin %60'ını temsil eden[1]. ve bölgesel ekonomik, işbirliği, ticaret ve yatırım konularının paylaşıldığı uluslararası bir örgüttür. Üye ülkelerin bakanlarının yıllık toplantıları da dahil olmak üzere örgütün tüm eylemleri APEC Sekreterliği tarafından yürütülür.
  apec-ne-demekt-r.gif
  Örgütün düzenlediği yıllık APEC Ekonomik Liderler Zirvesine üye ülkelerin devlet başkanları katılır. (Üye ülkelerden Tayvan bu toplantıya devlet başkanı düzeyinde değil, bakan düzeyinde katılmaktadır.) Zirve her yıl farklı bir üye ülkede yapılmaktadır ve artık adet hâline geldiği üzere zirveye katılan üye ülke liderleri zirvenin yapıldığı ülkenin ulusal kostümünü giyer. En son zirve 9 Eylül 2007'de Avustralya'nın Sydney kentinde yapılmıştır. APEC özellikle ABD ve Japonya'nın destekleriyle kurulmuştur.

  APEC'in temel hedefleri 1994'te Endonezya'nın Bogor kentinde kararlaştırılmıştır. Bogor hedefleri şöyle sıralanır.

  Ticaret ve yatırımın serbeşleştirilmesi
  İktisadi ve ticari faaliyetlerin kolaylaştırılması
  Ekonomik ve teknik işbirliği.
  Bogor hedeflerinin hayata geçmesi için 1995'te Osaka Eylem Ajandası hazırlanarak Bogor Hedeflerinin altyapısı hazırlanmıştır. Temel amacı ekonomik konular olan APEC, Bangkok hedefleri ile uluslararası terörizmle mücadele ve kitle imha silahlarının yok edilmesi, Busan hedefleri ile genel sağlık sorunları, Sydney hedefleri ile küresel iklim değişikliği, enerji güvenliği, Lima bildirgesi ile gelişmiş ve gelişmemiş ülkeler arasındaki uçurum, ticaretin sosyal boyutları gibi konuları gündemine almıştır.

  APEC'in üst düzey komiteleri şunlardır,

  Liderler Zirvesi
  Ticaret ve Yatırım Komitesi
  Ekonomik Komite
  Üst Düzey Yetkililer Ekonomik ve Teknik İşbirliği İcra Komitesi
  Bütçe ve Yönetim Komitesi
  APEC'in diğer önemli kurumu İş Dünyası Tavsiye Konsülü, iş dünyası perspektifinden raporlar hazırlamaktadır.
 2. CANGÜLER
  Bayan Üye

  Asia-Pacific Economic Cooperation asya devletleri arasında ekonomil ticareti ve ilişkileri geliştirmek amacıyla asya devletleri tarafında kurulmuştur.
+ Yorum Gönder