+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Coğrafyada arktrik bölge ne demek Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Coğrafyada arktrik bölge ne demek

  ARKTRİK BÖLGE NEDİR?
  ARKTRİK BÖLGE NEDİR.jpg
  ARKTİK topraklar, Kuzey Kutup dairesi içinde yer alan kıta veya ada topraklarına verilen genel ad. Arktik topraklar, Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika kıtasının Kuzey kutup dairesi içindeki kısımları ile irili ufaklı adalar ve ada kümelerini içine alır. Bunlar Danimarka'ya ait Grönland, Norveç'e ait Svalbard (Spitzberg), Sovyetler birliğine ait Avrupa'nın kuzeyinde Novaya Zemliya, Ffanz Josef adaları, Lena deltasının kuzeybatı ve kuzeydoğusunda Severnaya Zemliya ve Yeni Sibirya adaları, nihayet Kanada'ya ait topraklardır (Baffin toprağı, Victoria a-dası, Sverdrup adaları, Parry adaları ve büyük bir küme olan Kraliçe Elisabeth adaları).

  • Fizikî coğrafya. Arktik bölgenin fizik bütünlüğünü sağlamağa en fazla hizmet eden etken iklimdir: yıllık ortalama sıcaklık, Atlas okyanusunun yumuşatıcı etkisinin duyulduğu Norveç denizi kıyısı dışında 0 dereceyi geçmez. Bunun dışında yıllık ortalamalar —10 ve —20 derece arasında değişir ve ocak ortalaması Sibirya'da —40 dereceden aşağı düşebilir. Ayrıca, özellikle Doğu Sibirya'da —50 dereceyi geçen minimumlara da sık rastlanır. Şiddetli rüzgârların sık esişi de bu iklimde yaşamayı büsbütün güçleştirir. Yaz ısınması çok önemsizdir: Arktik bölgenin güney sınırı olarak en sıcak aya ait 10 derecelik eşsıcaklık çizgisi alınmıştır, bu sınır aşağı yukarı büyük çamgiller ormanının kuzey sınırına denk düşer. Aylık sıcaklık ortalaması en fazla dört ay artı değer taşır ve yazlar özellikle Atlas okyanusu ağzında fazla serin geçer. Bununla beraber gündüz süresinin uzunluğu, bu yazın sıcaklık yetersizliğini bir dereceye kadar karşılar ve bitki örtüsü hiç değilse bölgenin kenarında oldukça zengin görünür. Kar ve buzların erimeğe başlamasıyle çeşitli bitkiler, yassı çalılar ve cüce ağaçlar gelişir. Novaya Zemliya'da 200'den fazla çiçekli bitki sayılmıştır. Fakat en kuzeyde kara içinde çok yoksullaşan tundrada yer ve taş yosunları dışında hemen hiç bir tür görülmez. Hayvanlar âlemi de bu çetin şartların gereğinden daha zengindir: Kanada kuzeyinde misk öküzleri ve yaban renleri (karibu) yazın tundrada yer değiştirir, kurt ve tilkilere yem olur. Büyük yaban kazı ve ördeği sürüleri kısa yaz süresinde meydana gelen su birikintileri etrafında toplanır ve sivrisinek bulutları çok sayıda kuşları besler. Su ortamının özelliği, yazın buzlardan oluşan sularda planktonun hızlı gelişme göstermesidir. Büyük hayvanlar arasında başta foklar, ondan sonra ayı balığı ve çeşitli balinalar, arktik bölge halkının yaşayışında önemli rol oynar.
 2. CANGÜLER
  Bayan Üye

  Dünyamız küzy kutup bölgsi ve güney kutup bölgesi olarak ikiye ayrılmaktadır. İşte bu nedenle her iki bölgemizden olan kuzey kutup bölgesine arktrik ismi verilmiştir.
+ Yorum Gönder