+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Coğrafyada asimilasyon ne demek Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Coğrafyada asimilasyon ne demek

  ASİMİLASYON NEDİR?


  Coğrafyada asimilasyon ne demek.jpg
  Canlıların beslenme için aldıkları besinleri sindirerek, hücre protoplazmasına benzer şekle çevirip, vücutlarına katması. besin maddelerinin, hücrenin yapı taşına dönüşmesi. Bu olayaözümleme, asimilasyon veya anabolizma denir. Bunun sonucu hücrede büyüme ve çoğalma görülür Tavşanın yediği havuç, vücudunda ete, kemiğe vs. dönüşürasimilasyon
  Besinlerin bir kısmı vücuda katılırken, bir kısmı da gerekli hayati olaylar için yakılarak enerjiye çevrilir. Organizmada, hem yapım hem yıkım olayları bir arada yürür. Hücrede oksijenle yakılan besinlerden, enerji ve vücut için zararlı olan artık maddelerin (CO 2 ,H 2 O, üre gibi) hasıl olmasına, katabolizma, disimilasyon veya yadımlama denir.
  Vücuttaki faaliyetlerin hepsine birden ise metabolizma (madde değişimi) denir. Bu sayede canlılarda büyüme, gelişme, onarma, hareket, duyarlılık ve üreme gibi faaliyetler sağlanır.
  Gençlerde özümleme, yadımlamadan fazladır. Bu fazlalık gelişme ve büyümeğe harcanır. Bu sebeple, insanlarda 25 yaşına kadar hızlı bir büyüme olur. 25 yaşla 50 yaş arasında ise, özümleme yadımlama ile denktir. Sonraki yaşlarda özümleme düşmeğe başlar. Özümleme yeteri kadar yapılamazsa (hasta ve ihtiyarlarda) vücut zayıflar. Hücreler kendi bileşimindeki maddeleri harcarlar, ileri derecede zayıflama olur. Hücrelerin çoğu ölür. Devamlı olarak özümleme yapılmazsa, ölüm vuku bulur. Yeşil bitkilerin ışık karşısında besin yapmalarına da "karbon özümlemesi" denir.


 2. CANGÜLER
  Bayan Üye

  Asimilasyon belli bir bölgedeki bir kültürün daha başka baskın bir kültür içerisinde eritilip ortadan kaldırılması anlamına gelmektedir.
+ Yorum Gönder