+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Coğrafyada biomas enerji ne demek Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Coğrafyada biomas enerji ne demek
  BİOMAS ENERJİ NEDİR ?  Bitkisel ve hayvansal ürünlerden elde edilen enerji

  BİOMAS ENERJİ NEDİR.png
  Biyomas (Biyokütle), yeşil bitkilerin güneş enerjisini fotosentez yolu ile kimyasal enerjiye dönüştürerek depolaması sonucunda ortaya çıkan biyolojik kütle ve buna bağlı organik madde kaynaklandır. Biyokütle kolay elde edilen bir enerji kaynağı olmakla birlikte tarımın ağırlıklı olarak gerçekleştirildiği ülkelerde büyük önem taşımaktadır. Yenilenebilir kaynaklar içinde biyokütle kaynaklan en büyük teknik potansiyel ve çevre dostu özelliklere sahiptir, 2004 yılı dünya birincil enerji arzı içinde biyokütle %10,6 oranında, dünya elektrik üretimi içinde ise, %1,0 oranında yer almıştır. 2004 yılında yenilenebilir enerji kaynaklı dünya güç üretimi 160 GW değeri ile toplam dünya gücünün %4'üne ulaşmıştır. Bu değerin 39 GW'i biyokütle kaynaklıdır.

  Biyo-dizel günümüzde, kullanımda olduğu her pazarda farklı oranlarda (genelde %5 ya da altında) bitkisel yağdan oluşmaktadır. Dizelin yaygınlıkla kullanıldığı Avrupa Birliği biyo-dizel kullanımında Öne çıkan pazar konumundadır. Etanol ise yüzde yüz biyolojik kaynaklı bir yakıt türüdür ve sanayide kullanımı, en azından Brezilya'da, başarılı sonuçlar vermiştir. 2005 yılı dünya biyoetanol üretimi 41,8 Milyar litre/yıl olup, lider ülkeler ABD ve Brezilya'dır. Etanolde dünya üretiminin dörtte üçü ABD ve Brezilya tarafından karşılanmaktadır. Üretim rakamları birbirine çok yakın olan bu iki ülkede esas farklılık ABD'de etanolun mısırdan, Brezilya'da ise, daha etkin sonuç veren şekerkamışından elde edilmesidir. 2. Merve
  Devamlı Üye

  Hayvansal ve bitkilerden elde edilen enerjidir.Yenilenebilir enerji kaynağıdır. Biomas enerji hem evlerde hemde atölye kullanımlarına uygundur.
+ Yorum Gönder