+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Coğrafya'da klimatoloji ne anlama gelir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Coğrafya'da klimatoloji ne anlama gelir
  KLİMATOLOJİ NEDİR ?


  İklim bilimi.jpg
  İklim bilimi
  İklim bilimi ya da klimatoloji, atmosfer içerisinde meydana gelen hava olayları ile yeryüzünde görülen iklim tiplerini inceleyen bilim dalı.

  İklim biliminin konusu olan iklim, geniş bir sahada uzun yıllar boyunca görülen atmosfer olaylarının ortalama hâlidir. İklim coğrafi yeryüzünün şekillenmesi ve tüm yaşamı çok yakından kontrol etmektedir. İklim bilimi, hava olaylarını yakından tanımak için fiziğin bir alt dalı olan meteorolojinin verilerinden geniş ölçüde yararlanır. Meteorolojinin yaptığı gözlemleri alır ve insan, canlı yaşamı açısından inceleyerek açıklamaya çalışır.

  Yeryüzünde görülen başlıca iklim tiplerini, oluşum nedenlerini, özelliklerini ve insan yaşamı üzerine etkilerini, iklim elemanlarını (sıcaklık, basınç ve rüzgârlar, nemlilik ve yağış) konularını inceleyen fiziki coğrafya alt dalıdır. Ortalama 50-100 yıllık hava durumu ortalamaları alınarak iklim hakkında bilgiler oluşturulabilir 2. Merve
  Devamlı Üye

  Coğrafyada klimatoloji bu anlama gelir.Hava olaylarını yakından tanımak için yapılan araştırmalardır. Meteorolojinin yaptığı gözlemleri alır ve canlı insan yaşamını açıklamaya çalışır.Fiziki coğrafyanın alt dalıdır.
 3. Eleman
  Devamlı Üye
  klimatoloji iklim bilimidir. Klimotolji iklim olayları araştırıp inceler. yeryüzünde iklimlerin oluş şekillerin inceleyip iklimleri tanımaya çalışır. Ortalama 50 /100 arası iklimlerle ilgili bilgi verir.
+ Yorum Gönder