+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Galvaniz Nedir Galvaniz Kaplama Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Galvaniz Nedir Galvaniz Kaplama
  Galvaniz Nedir ?
  galvaniz-nedir.jpg


  Üzeri değerli madenlerle kaplanacak bir Bakır levhanın batırıldığı altın, Gümüş veya Platin banyosu" anlamına gelen Galvaniz banyosu teriminde geçen bir söz.

  Galvaniz, erimiş çinkonun içine koruma ya da kaplama amacı ile kullanılacak Maddenin batırılması ile yapılan işleme denir.

  Özellikle paslanmaya karşı yapılan bu işlem dışarıda, açık Havada her türlü Hava koşulunda çalışacak metallerin ömrünün uzatılması için yapılmaktadır.

  Üretimi yapılmış metal malzemeler korozyona karşı direnç sağlaya bilmemeleri ve üzerindeki yağ, pas gibi olumsuzlukları yok etmek için kullanılan bir kaplama yöntemidir.

  Elektro Gazveniz Kaplama ; Kaplama yapılacak metalin uygun koşullarda elektrolitle dolu bir kazanın içine Anot ve katot elektrotları daldırılarak Anot elektrotuna Zn ( çinko), Katoduna ise kaplanacak malzeme takılır. Yüksek akım ve düşük gerilim üretici ve redresör ile Elektrik tatbik edilerek Anottan Elektron kopararak Katoda yanı malzemenin yüzeyine yapışması sağlanır. Bu işlemin sonunda kaplamanın kalıcı olması için pasivasyon yapılarak kaplama işlemi bitirilir

  Neden Galvaniz
  Demir esaslı malzemeler bulunduğu ortamdaki Atmosfer şartlarında paslanmaktadır. Demirin zaman içinde paslanması fonksiyonlarını yitirmesine ve malzemenin çürüyerek yok olmasına sebep olmaktadır.

  Elektro galvanizleme, elektrik akımı yöntemiyle malzeme çinko kaplanarak korozyona karşı korunması işlemidir. Bu işlem sonucunda malzemenin yüzeyinde sırasıyla çinko-demir ve saf çinko tabakası oluşur ki, bu tabakalar demir 'malzemeyi korozyona karşı korur.

  Çinko, pasa karşı doğada bulunan en aktif koruyucu Element olması sebebiyle, demiri Atmosferin olumsuz etkilerinden korumaktadır. Çinko ile çeşitli kaplama yöntemleri olmakla beraber en dayanıklı ve uzun vadede en ekonomik kaplama yöntemi Elektro Galvanizleme olanıdır. Bu yöntemle kaplanmış malzemelere ilave boya vs, uygulama yapmaya gerek yoktur. Fakat istenirse boya işlemi de uygulanabilir.

  Galvaniz kaplama işlemi demirden müteşekkil her türlü malzemeye uygulanabilmektedir. Yaygın olarak haddelenerek üretilen ve yassı mamul dediğimiz saçtan imal edilmiş malzemeler galvaniz kaplanmaktadır. Yaşamımızda çok yaygın olarak kullanılan her türlü demir malzeme rahatlıkla galvaniz kaplanabilmektedir. Galvanizli malzemeler aşağıda belirtilen sektörlerde yaygın olarak kullanılmaktadır;

  inşaat sektörü, Otomotiv sektörü, Denizcilik sektörü, Enerji sektörü, Endüstriyel makine sektörü, Hırdavat sektörü.

  Uygun malzemeler
  Alaşımsız Karbon çeliği düşük alaşımlı çelikler gri ve dövülebilir dökme demirler genel olarak galvanizleme işlemi için uygundur.

  Kükürt içerek otomat çelikleri normal olarak uygun değildi.

  Çelikleri Silisyum ve fosfor gibi reaktif Elementleri varlığı, eşit olmayan, kırılgan, kalın ve de parlak veya koyu gri ( mat ) Kaplama alanlarını oluşmasına sebep olabilir
 2. Özberk
  Yeni Üye

  galvaniz kısaca bir demir veya başka madenden bir çubuğun altın ve benzeri değerli taşlar banyosu yapmasıdır. demir çubuk veya üstü süslenecek şeyler önce altın suyuna bandırılır. bu bandırmaya veya altın banyosuna galvaniz denir ve bir demir çubuğun bile değeri artar
 3. Ziyaretçi
  bulunduğum sirkette çelik malzemelerin üzerine galvaniz kaplama yapılmıştır. yalnız kumlama yapılmadığı için galvaniz tutmayıp rengi alacalı bi renk olmuştur. bunun çözümü veya geri dönüşü varmıdır arkadaşlar ?
+ Yorum Gönder