+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Kimyasal Tortul Taşlar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Kimyasal Tortul Taşlar
  Kimyasal Tortul Taşlar

  kimyasal tortul taslar.jpg

  Suda erime özelliğine sahip taşların suda eriyerek başka alanlara taşınıp tortulanması ile oluşur. Kimyasal tortul taşların en tanınmış örnekleri jips, traverten, kireç taşı (kalker), çakmaktaşı (silex)’dır.

  Jips (Alçıtaşı) : Beyaz renkli, tırnakla çizilebilen kimyasal tortul bir taştır. Alçıtaşı olarak da isimlendirilir.

  Traverten : Kalsiyum biokarbonatlı yer altı sularının mağara boşluklarında veya yeryüzüne çıktıkları yerlerde içlerindeki kalsiyum karbonatın çökelmesi sonucu oluşan kimyasal tortul bir taştır.

  Kalker (Kireçtaşı) : Deniz ve okyanus havzalarında, erimiş halde bulunan kirecin çökelmesi ve taşlaşması sonucu oluşan taştır.

  Çakmaktaşı (Silex) : Denizlerde eriyik halde bulunan silisyum dioksitin (SİO2) çökelmesi ile oluşan taştır. Kahverengi, gri, beyaz, siyah renkleri bulunur. Çok sert olması ve düzgün yüzeyler halinde kırılması nedeniyle ilkel insanlar tarafından alet yapımında kullanılmıştır.
 2. Özberk
  Yeni Üye

  suda eriyebilen taşların suya düşüp suda erimesiyle bu su bir yerde biriktiği zaman tortullaşmasıyla oluşan kayaya denir. tortul kayaçlar maddi olarak değersiz taşlardır. çünkü birçok yerde bolca bulunur. renkleri krem rengine daha yakındır.
+ Yorum Gönder