+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Coğrafi Ortak (Ulusal - Milli) Saat Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Coğrafi Ortak (Ulusal - Milli) Saat
  Coğrafi Ortak (Ulusal - Milli) Saat


  co-rafi-ortak-ulusal-milli-saat-nedir.jpg
  Çalışma hayatında, yerel saatlerin hepsini kullanmak mümkün değildir. Ticari ve ekonomik ilişkilerin kolaylaştırılması, haberleşme ve ulaşım hizmetlerinin hızlı ve düzenli bir şekilde yapılabilmesi için, yerel saatten farklı olarak, ortak saat ya da ulusal saat uygulamasına ihtiyaç duyulmuştur. Bu nedenle her ülkenin, kendisine en uygun meridyenin yerel saatini bütün ülke sınırlarında geçerli hale getirmesiyle oluşan saate ortak saat adı verilmektedir.

  Doğu - batı doğrultusunda geniş olan ülkeler (A.B.D, Kanada, Çin, vb.) aynı anda birden çok ortak saat kullanırlar. Ancak doğu - batı yönünde dar olan ülkeler (Türkiye, İtalya, Bulgaristan, İspanya, vb.) ise aynı anda tek ortak saat kullanırlar.

  Türkiye’de, 1978 yılına kadar, 2. saat diliminde yer alan 30° Doğu meridyeninin yerel saati ortak saat olarak kullanılmıştır. 1978 yılından sonra, güneş ışınlarından daha fazla yararlanarak enerji tasarrufu sağlamak amacıyla, ileri ve geri saat uygulamasına geçilmiştir. Şöyle ki;

  • Yaz döneminde 3. saat dilimine giren 45° Doğu meridyeninin yerel saati esas alınarak ileri saat uygulamasına geçilmiştir.
  • Kış döneminde ise 2. saat dilimine giren 30° Doğu meridyeninin yerel saati esas alınarak geri saat uygulamasına geçilmektedir.

  (Yazının devamı tekrar niteliğindedir)

  • Bir ülkede zaman karışıklığını önlemek için herhangi bir meridyenin yerel saatinin bütün ülkelerde geçerli hale getirilmesiyle oluşan saate ortak saat denir.
 2. Özberk
  Yeni Üye

  her ülkede ayrı bir saat birii işlemektedir. tokyoda saat 21:09 iken new yorkta saat 08:09 olabiliyor arada 13 saat fark var tokyod saat şu anda 21:10 ve bizde ise 15:10. şu anda tokyoda gece bizde gündüz.am dünyanın büyük çoğunluğu 24 saat sistemini kullanır.
+ Yorum Gönder