+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Tarımı Etkileyen Faktörler Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Tarımı Etkileyen Faktörler Hakkında Bilgi
  Tarımı Etkileyen Faktörler ile ilgili bilgi

  tar-m-etkileyen-fakt-rler.jpg

  1. İKLİM: Her tarım ürününün kendine has iklim isteği vardır.

  -Yağış miktarı: Yılda 10 cm’lik yağış tarımsal faaliyetlerin alt sınırıdır. Bazı tarım ürünleri için yağış miktarı fazla olmalıdır.

  - Yağış rejimi: Her ürün farklı rejime ayak uydurur.Pamuk, buğday, arpa gibi tarım ürünleri yaz kuraklığı isterken, çay, fındık gibi tarım ürünleri her mevsim yağış ister.

  - Sıcaklık: Her bitkinin hayatını devam ettirebilmesi ve olgunlaşabilmesi için belirli bir sıcaklık isteği vardır.Zeytin, incir, turunçgiller, muz,fındık gibi ürünler kış sıcaklığı isterken, elma, üzüm gibi ürünler soğuğa dayanabilir.

  2.YÜKSELTİ: Bazı tarım ürünleri belirli bir yükseltiden sonra yetiştirilemez. Sebebi yükselti sebebiyle sıcaklığın azalmasıdır. Ayrıca aynı tarım ürününün yüksek yer ve bölgelerdeki hasat dönemi daha uzundur.

  3. TOPRAK: Topraktaki humus, kireç ve minerallerin oranları tarımsal verimi etkiler. Örneğin çay çok yıkanmış, kireçsiz toprakları sever. Yumrulu bitkiler ise kumlu topraklarda daha iyi gelişir.
 2. Meryem
  Bayan Üye

  Türkiye’de tarım yapılan alanlarını sınırlandıran en büyük faktör yer şekilleridir, Bu nedenle tarım yapılabilecek düzlük alanlar dağlık ve kullanılamayan alanlara oranla oldukça düşüktür.
+ Yorum Gönder