+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Asit yağmurları doğal bitki örtüsü Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Asit yağmurları doğal bitki örtüsü
  Asit Yağmurları Doğal Bitki Örtüsü hakkında bilgi

  Asit Yağmurları Doğal Bitki Örtüsü.jpg

  LONDRA TİPİ HAVA KİRLİLİĞİ

  Sanayi kuruluşları ile binaların ısıtılmasında kullanılan fosil yakıtların oluşturduğu duman ile ortamdaki sisin karışmasıyla oluşan hava kirliliğine Londra tipi hava kirlenmesi denir.

  Londra’da 1952 yılında kükürt dioksit , sis ve duman karışımı olan hava tabakası şehri bir battaniye gibi örtmüş ve 4000 kişinin ölümüne yol açmıştır. Bu tip kirlenme ilk kez Londra’da görüldüğü için Londra tipi hava kirlenmesi adını almıştır.

  LOS ANGELES TİPİ HAVA KİRLİLİĞİ

  Los Angeles tipi hava kirlenmesi egzoz gazlarının güneş ışınlarının etkisiyle karbon dioksite dönüşmesiyle oluşan hava kirliliğidir.

  Ülkemizde araç trafiğinin yoğun olduğu kıyı şehirlerimizde özellikle İstanbul'da bu tip hava kirliliğine zaman zaman rastlanılmakladır.

  Solunum yetersizliği, astım, bronşit, halsizlik, iştahsızlık, en tehlikelisi kanser ve anemi gibi rahatsızlıkların nedenleri arasında hava kirliliği önemli bir yer işgal etmektedir.

  Hayvanların hava kirliliğinden etkilenmesi solunum yoluyla ve beslenme sırasında aldıkları kirletici maddelerden kaynaklanmaktadır.

  NÜKLEER (RADYOAKTİF) KİRLENME


  Uranyum ve toryum gibi elektron yayan maddelerin doğal denge halindeki diğer maddelerin atom yapılarını bozmasına nükleer kirlilik denir.

  Nükleer kirlilik, radyoaktif maddelerin hava, su ve toprağa karışmasıyla gerçekleşir.

  Radyoaktif maddelerin yaymış olduğu fazla miktardaki elektronlar canlılardaki hücre yapısını bozmakta ve kansere neden olmaktadır.

  ABD’nin 1945’te Nagazaki ve Hiroşima’ya attığı atom bombası,

  1986’da Ukrayna’daki Çernobil Nükleer Santrali’nde meydana gelen patlama çok önemli çevre sorunları ortaya çıkarmıştır. Bu olayların sonucunda insanlar ölmüş; su, hava ve toprak kirliliği yaşanmıştır.

  Hava, su ve toprak kirlenmesinin bir sonucu olarak besin kirlenmesi ortaya çıkar.

  Sulardaki zehirli atıklar balıkların bünyesinde birikir. Bunları tüketen insanlar da olumsuz etkilenir.

  Fabrikalarda üretim aşamasında hijyene dikkat edilmemesi de besin kirlenmesine yol açar.

  Tarımda yüksek dozda kullanılan ilaçlar besinlerin yapısında kalır ve insanlar için zararlı hâle gelebilir.
 2. Meryem
  Bayan Üye

  genelde sanayi kuruluşlarının bir eseridir Kükürt ve azot, su, oksijen ve oksidanlar ile reaksiyona girerek bulutlar oluşturur. Bu karışım, sülfürik asit ve nitrik asit bir çözelti oluşmaktadır
+ Yorum Gönder