+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Dünya'nın Güneş'in çevresinde döndüğünü ilk iddia eden kişi kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Dünya'nın Güneş'in çevresinde döndüğünü ilk iddia eden kişi kimdir
  Dünya'nın Güneş'in Çevresinde Döndüğünü İlk İddia Eden Kişi Kimdir ?

  Dunya'nin Guneş'in çevresinde dondugunu ilk iddia eden kişi kimdir.jpg

  Kopernik'ten tam 1800 yıl önce MÖ 310'da doğan Samoslu Aristarkos.

  Aristarkos sadece yerküre ve gezegenlerin Güneş etrafında döndüğünü ortaya atmakla kalmamış, Dünya, Ay ve Güneş'in birbirlerine göre olan büyüklüklerini ve uzaklıklarını hesaplamış ve gökyüzünün küresel bir kubbe şeklinde değil neredeyse sonsuz genişlikte bir evren olduğunu keşfetmiştir. Ama onu dikkate alan olmamıştır.

  Aristarkos yaşarken gökbilimciden çok matematikçi olarak tanınırdı. Onun hakkında İskenderiye Lisesi'nde okuduğu ve daha sonraları Romalı mimar Vitruvius'un belirttiği gibi "bilimin her dalında bilgili" bir adam olduğu dışında pek bir şey bilmiyoruz. Ayrıca yarıküre şeklindeki güneş saatini de o icat etmiştir.

  Sadece bir çalışması günümüze ulaşabilmiştir: Güneş'in ve Ay'ın Büyüklük ve Mesafeleri Üzerine. Maalesef burada Güneş merkezli teorisinden bahsetmiyor. Bu teoriden, Arşimet'in, Aristarkos'un teorilerine muhalefet ettiği bir yazısındaki tek bir yorumundan dolayı haberdarız.

  Kopernik kesinlikle Aristarkos'un farkındaydı, çünkü çığır açan eseri Göklerdeki Kürelerin Dönüşüne Dair'in elyazmalarında ondan saygıyla bahseder. Fakat kitap 1514'te basıldığında ileri görüşlü Yunanlarla ilgili kısımlar, muhtemelen kitabın özgünlük iddialarını sarsmasına kızan yayımcı tarafından çıkarılmıştır.
 2. Meryem
  Bayan Üye

  Astronomi, matematik, fizik, tıp, coğrafya, tarih, jeodezi, jeoloji ve eczacılık gibi çeşitli ilim dallarıyla ilgilenmiş bir bilim adamı; El Buruni olarak bilinir
+ Yorum Gönder