+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Havadaki Nem Oranı Ne Demektir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Havadaki Nem Oranı Ne Demektir
  Havadaki Nem Oranı

  Havadaki Nem Oranı.jpg


  Havadaki su buharına nem adı verilir.

  Havadaki nem “higrometre” adı verilen aletlerle ölçülür ve nem miktarı “gram” ile ifade edilir. Nem üç şekilde ifade edilir.

  1-) Mutlak Nem

  1 m3 hava içerisinde bulunan su buharı miktarıdır. Gram olarak ifade edilir. Mutlak nem, sıcaklık ve buharlaşmanın fazla olduğu ekvatoral bölgede, alçak yerlerde ve deniz kenarlarında fazla, kutup bölgelerinde, yüksek dağlarda, kara içlerinde ve soğuk yerlerde azdır. Mutlak nem sıcaklıkla doğru yükseltiyle ters orantılıdır.

  2-) Maksimum Nem

  1 metreküp havanın belli sıcaklıkta taşıyabileceği en fazla nem miktarına maksimum nem denir. Maksimum nem sıcaklığa bağlı olarak değişir. Sıcaklık arttıkça hava genişleyeceğinden taşıyabileceği nem miktarı artar. Sıcaklık azaldıkça hava büzülür ve böylece taşıyabileceği nem miktarı azalır. Maksimum nem sıcaklıkla doğru, yükseltiyle ters orantılıdır.

  3-) Bağıl Nem

  Bağıl nem, belli bir sıcaklıkta havada mevcut su buharı miktarının, havanın o sıcaklıkta taşıyabileceği en fazla su buharı miktarına (maksimum neme) oranıdır. Yüzde olarak ifade edilir.
 2. Meryem
  Bayan Üye

  aslında havada buluna su gibi düşünülebilir herkes hava gibi düşünebilir ama her ikisi farklı şeylerdir birisi azot oksijen ve diğer gazlardan oluşur nem ise su buharıdır
+ Yorum Gönder