+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Heterosfer neye deniz Heterosfer hakkında bilinmesi gerekenler neler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Heterosfer neye deniz Heterosfer hakkında bilinmesi gerekenler neler

  Heterosfer Hakkında Bilinmesi Gerekenler Neler ?
  Yeryüzeyinden 100 km yükseklikten itibaren atmosferin bileşim açısından bu türdeş yapısı kaybolmaya başlar. Bu nedenle 'heterosfer' adı verilen ve atmosferin son derece seyrek olduğu bu alanlarda, hareketlilik az olduğu için, gazlar uzun dönemde moleküler ağırlıklarına göre alçaktan yükseğe doğru hafife gidecek şekilde tabakalanma eğilimindedir. Güneş ışınlarının iyonize edici etkisinin güçlü hissedildiği bu bölgelerde, fotokimyasal etkinlikler de giderek önemli hale gelir, ve atmosfer bileşimini etkiler.
  600-1,500 km arasında atmosferdeki oksijenin yerini, güneşteki lekelerin durumuna göre değişen bir biçimde, helyum alır, bunun üstünde de bir hidrojen katmanı bulunur. Onun için burada yerküreyi çepeçevre saran bir hidrojen tacından söz edilebilir. Yüksek enerjili güneş ışınlarının etkisi ile hızlandırılan bu hafif atomlar, Yerkürenin kütleçekiminden kurtularak uzaya kaçarlar. Eksilen hidrojenin yerini, fotokimyasal etkilerle yüksek atmosfer katmanlarındaki su moleküllerinin parçalanması sonucunda ortaya çıkan hidrojen alır. Bu nedenle hidrojen kaybı gezegenin değerli su kütlesinin kaybı anlamına gelmektedir. Ozon tabakasının tahribatı sonucunda, fotokimyasal etkinliklerin atmosferin su buharından zengin olduğu alçak tabakalarına doğru inmesi bu yönden de tehlike yaratmaktadır.
 2. Meryem
  Bayan Üye

  atmosfer in homosfer tabakasi uzerinde yer alan, oksijenin cozusup, bolundugu ve genel atmosfer karisiminin tam olarak gozlenemedigi, homosferden sonra 80 kilometreye ye kadar uzanankısmıdır
+ Yorum Gönder