+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda İklimi inceleyen bilim dalı hangisidir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  İklimi inceleyen bilim dalı hangisidir
  İklimi İnceleyen Bilim Dalı Hangisidir ?  İklimi inceleyen bilim dalına klimatoloji adı verilir Klimatoloji, atmosfer içerisinde meydana gelen hava olayları ile yeryüzünde görülen iklim tiplerini inceleyen bilim dalı.
  İklimbilim ya da klimatolji, atmosferde meydana gelen hava olaylarının oluşumunu, gelişimini ve değişimini nedenleri ile inceleyen ve bu hava olaylarının canlılar ve dünya açısından doğuracağı sonuçları araştıran bir bilim dalıdır. Yunanca clinein eğimli ve logos bilim kelimelerinden oluşan Klimatoloji; atmosfer içerisinde meydana gelen hava olayları ile yeryüzünde görülen iklim tiplerini inceleyen bilim dalıdır.

  Klimatolojinin konusu olan iklim, geniş bir sahada uzun yıllar boyunca görülen atmosfer olaylarının ortalama halidir. İklim coğrafi yeryüzünün şekillenmesi ve insan yaşamını çok yakından kontrol etmektedir.

  Klimatoloji, hava olaylarını yakından tanımak için Fiziğin bir alt dalı olan Meteoroloji''nin verilerinden geniş ölçüde yararlanır. Meteorolojinin yaptığı gözlemleri alır ve insan ve canlı yaşamı açısından inceleyerek açıklamaya çalışır.

  Atmosferin özellikle alt katmanlarında meydana gelen hava olaylarının oluşumunu ve değişimini nedenleriyle inceler ve kısa dönemli tahminler yapmayı amaçlar. Matematik, coğrafya, istatistik ve fizikten yararlanır.
 2. Meryem
  Bayan Üye

  adı klimadan geliyor oda iklimlendirme demek klimatoloji, atmosfer içerisinde meydana gelen hava olayları ile yeryüzünde görülen iklim tiplerini inceleyen bilim dalına deniliyor
+ Yorum Gönder


iklimi inceleyen bilim dalı,  iklimi hangi bilim dalı inceler,  iklim olaylarını inceleyen bilim dalı,  iklim nedir hangi bilim dalı inceler,  iklim bilimi,  iklim inceleyen bilim hangisidir