+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda 65 milyon önce levhalar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  65 milyon önce levhalar

  65 Milyon Yıl Önceki Levhalar Hakkında Bilgiler

  65 milyon önce levhalar.gif

  Üstünde yaşamış olduğumuz kara parçaları hareketsiz ve bir diğerinden bağımsızmış gibi görünse de aslında hepside birbirini tamamlayan ve çok yavaş bir şekilde hareket halinde olan parçalardır.

  Bu olayı suyun üstünde yüzen tahta parçalarına benzetebiliriz.Bu hareket sonucunda levhalar değişik yön ve biçimlerde yılda yaklaşık 5 cm yol alırlar. Bütün levhalar birbirleriyle temas halinde olduğundan herhangi birinin hareketi çevresindeki diğer levhaları etkiler ve böylelikle zincirleme bir hareket ortaya çıkar. Bu levhaların sınırları üzerinde yapılan çalışmalarda 3 farklı tipte hareket gözlenmiştir.

  Birinci grupta levhalar birbirinden ayrılmaktadır. Levhalar arasındaki yarık gittikçe genişler ve levhalar birbirinden ayrılacak şekilde hareket ederler.

  İkinci grupta levhaların birleşmesi vardır. Levhalar birleşme noktasında birbirleriyle çarpışırlar. Bu çarpışmaların sonucu olarak yüksek dağlar meydana www.alasayvan.net/ gelirken, bir başka şekilde de yoğunluğu fazla olan plaka diğerinin altına doğru dalmaktadır.

  Üçüncü grupta levhalar sınırları boyunca birbirlerine göre yatay olarak kaymaktadırlar.

  Alman bilim adamı A.Wegener’ e göre üzerinde yaşadığımız kıtalar bundan tam 200 milyon yıl önce bir arada bulunuyordu.

  Bilim dünyası levhaların bu hareketini çeşitli varsayımlarla açıklamaya çalışmışsa da şimdiye kadar hiç kimse bu hareketi oluşturan kuvvetleri ve sebebini tam anlamıyla ve eksiksiz olarak açıklayamamıştır. Yine de levhaların hareketini açıklayan ve en çok kabul gören varsayım, yerküre içerisindeki ısının eşit olarak yayılmadığından bu levhaların hareketlenmesine neden olduğudur. Levhaların birbirine sürtündükleri, birbirini sıkıştırdıkları ve birbirlerinin üstüne çıktıkları yada altına girdikleri levha sınırları depremlerin en çok yaşandığı bölgelerdir.

  Anadolu’da bu hareketlerden nasibini almaktadır. 65 milyon yıl önce Arap Levhası’nın Anadolu’nun da üzerinde yer aldığı Avrasya Levhası’nın altına girmeye başlamasıyla Anadolu’yu sıkıştırmaya başladı. Böylelikle bugün ve daha sonra yaşayacağımız depremlerin kaynağı olan KAF ve DAF gibi kırıkları oluşturdu ve bu sıkıştırma sonucunda bunların harekete geçmesini sağladı.
 2. Meryem
  Bayan Üye

  milyonlarca yıl önce tüm levhalar yanyana idi yani kıtalar bitişikti sonraları bu hali almışlardır halende birbirlerinden uzaklaşma devam etmektedir
+ Yorum Gönder


levha hareketleri,  kıtaların hareketleri