+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Güneş hangi gazlardan oluşur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Güneş hangi gazlardan oluşur
  Güneş Hangi Gazlardan Oluşmaktadır?

  Güneş hangi gazlardan oluşuR.jpg


  Güneş: Samanyolu gökadasında bilinen 200 milyar yıldızdan birisi olan Güneş , kütlesi sıcak gazlardan oluşan ve çevresine ısı ve ışık yayan bir yıldızdır.

  Güneşin çapı dünya çapının 110 katı (1.4 milyon km), hacmi 1.3 milyon katı ve ağırlığı 333.000 katı kadardır. Güneşin yoğunluğu ise Dünyanın yoğunluğunun ¼’ü kadardır. Güneş kendi ekseni etrafında saatte 70 000 km hızla döner. Bir turunu ise 25 günde tamamlar.


  Güneş % 75 hidrojen, % 20 helyum ve % 5 de diğer elementlerden oluşur. Güneşte hidrojenin helyuma dönüşmesi sırasında (füzyon - erime birleşme) büyük bir enerji ortaya çıkar. Saniyede 600 milyon ton hidrojen helyuma dönüşür. Buda her saniye Güneşin 4.5 milyon ton hafiflemesine yol açar. Güneşteki füzyon olayı sonucunda kızıl kırmızımsı bir alev 15-20 bin km yükselir ki bu olaya Güneş Fırtınası denir. Bu bilgilere bakarak günün birinde Güneşin çevresine ısı ve ışık yayamayacağını ve dolayısı ile yeryüzünde yaşamın sona ereceğini düşünebiliriz. Ancak bu çok uzun yıllar sonra olacak bir olaydır.

  Güneşin yüzey sıcaklığı 6 000 °C ve merkezindeki sıcaklık ise 15 milyon °C’dir. Güneşten çıkan enerjinin 2 milyonda birlik kısmı yeryüzüne ulaşır. Güneş’in üç günde yaymış olduğu enerji, Dünya’da bilinen bütün petrol, kömür ve ormanlardan elde edilecek enerjiye eşittir. Güneş ışınları 8.44 dakikada yeryüzüne ulaşır. Güneş Dünyaya en yakın yıldızdır.

  Güneş Sistemi
  Güneş sistemindeki gezegenler
  Gezegenler: Merkür - Venüs - Dünya - Mars - Jüpiter - Satürn - Uranüs - Neptün
  Cüce gezegenler: Ceres - Plüton - Eris
  Diğer: Güneş - Ay - Asteroit kuşağı - Kuyrukluyıldızlar - Neptün ötesi cisimler - Kuiper kuşağı- Oort bulutu
 2. Meryem
  Bayan Üye

  ısınmamızı sağlayan iki madde Hidrojen ve helyum. Bu iki madde güneş sistemine ve bize enerji veren maddelerdir. Güneş hacminin %92′ si hidrojen, %7′ si ise helyum ile diğer elementlerden oluşur
+ Yorum Gönder


güneş hangi gazlardan oluşur,  güneş hangi maddelerden oluşmuştur,  güneş hangi maddeden oluşur,  güneş hangi elementlerden oluşur,  Gunes hangi gazlardan olusur,  güneş hangi gazdan oluşur