+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Dünyamızı tanıyalım ile ilgili yazı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Dünyamızı tanıyalım ile ilgili yazı
  Dünya Nedir Ve Hayatımızdaki Önemi Nelerdir?


  Bazı eğitimciler sosyal bilimleri “eğitimin kalbi” olarak tanımlarlar. Bu demektir ki, bir çocuk yaşadığı dünyayı tarih, coğrafya, genel kültür ve siyaset bilimi çalışarak ne kadar iyi öğrenirse dünyadaki yerini ve insanlarla ilişkisini ve çevresini daha iyi anlayacaktır. Birçok yerde sosyal bilimler programı her öğrencinin karşılaması gereken standartlar altında tamamlanırken, öğretmenlerin ve evde eğitim verenlerin öğrencilerine tarih, coğrafya, genel kültür ve siyaset bilimini ortaya koymak için kullanabileceği birçok farklı yöntem bulunmaktadır. Sosyal bilimler öğreneni içine alan, fikirlerini ve düşünmesini teşvik eden ve onları daha üst düzeyde bir entelektüel seviyeye getiren heyecan verici bir konudur.
  >


  Dunya.jpg


  Sosyal bilimleri öğrenciler için daha canlı bir hale getirebilmek için basit gerçekler, şekiller, isimler ve tarihlerin ötesine geçmek gerekir. Coğrafyada uzak karaları keşfederek, genel kültürde dünyaya bir başkasının gözünden bakarak ve siyaset biliminde fikirlerini bularak öğrencilerinizi tarihte ne kadar geriye götürürseniz sosyal bilimler alanında o kadar olumlu bir etki alırsınız. Öğretmen ve öğrenciler için tek ders paketlerinin yanı sıra online, hepsi bir arada ders programları ve ünite çalışma programları da bulmak mümkündür. İşte tarih, coğrafya, genel kültür ve siyaset biliminde etkinlik ve program için bazı fikirler:

  Tarih: İlkokuldaki birçok çocuk Kristof Kolomb gibi tarihi figürleri öğrense de sosyal bilimler için genel bir konu olarak tarih dersi ilkokullarda başlamaz. Fakat daha sonraki sınıflarda çocukların dünya ya da ulusal tarih ve hatta eski zamanları bile öğrenmeleri gerekir. İşte sosyal bilimler/tarih programıyla birleştirilebilecek bazı etkinlikler:

  Zaman aralıkları hakkında hem tarihi kurgusal hem de kurgusal olmayan düzyazı şeklinde yazılar okuyun.
  Devirler için reklâm ve insan hayatlarıyla ilgili hikâyeler içeren bir gazete sayfası yapın.
  Geçmiş zamanların müziğini dinleyin ve sanatını inceleyin. Öğrenciler bir oyun yazmak bile isteyebilir. Bu tarihi kolayca diğer alanlara taşır.
  Rol oynama tarihi canlandırmak için harika bir yoldur. Öğrencilerden geçmişte yaşadıklarını hayal etmelerini isteyin ve oynamaları için roller verin.
  Ekonomi, sınıf yapısı, iş verme ve diğer faktörleri tarihle birleştirin.

  Coğrafya: Coğrafya her zaman heyecan verici sosyal bilimler konularından biri olmasa da hem eğlenceli hem de heyecan verici olabilir. Önemli olan bu sosyal bilimler konusuna aktif bir şekilde yaklaşmaktır. Bölgenizde bir coğrafya çalışması ilginç olabilir, özellikle de gezilerle yapılırsa. Çoğu zaman bölgenin coğrafyası tarihi ve kültüründe önemli rol oynar. Böylece diğer sosyal bilimler dersleriyle bağdaştırmak kolay olacaktır. İşte sosyal bilimlerin bu alanını öğrenciler için canlandırmak için bazı fikirler:

  Alışılmadık bir kara şeklini veya diğer bir coğrafi özelliği çalışmak için geziye çıkın. Bunlar plato, dağ, ırmak veya kaya şekli olabilir.
  Bölgenizin haritasını çizin veya hayali bir yerin haritasını oluşturun.
  Taş koleksiyonu yapmaya başlayın. Kendi seçiminize göre gruplayıp sınıflandırın.
  Tam bir volkan ya da felaket getiren bir doğal coğrafi olay çalışması yapın. Kara şeklinin bir modelini yapın ve değişikleri gösterin.
  Bulutların nasıl oluştuğu, depremlerin nasıl meydana geldiği vs. ile ilgili bilimsel deneyler yapın. Bu feni coğrafyayla birleştirmenin harika bir yoludur.
  Genel Kültür: Genel kültür öğretmenler kadar öğrenciler için de bir eğlence alanıdır. Hem modern hem de eski zamanları bir genel kültür programında çalışabilirsiniz. Öğrenciler diğer kültürleri tanıdıkça daha hoşgörülü olacaklar ve kendilerinden farklı insanları anlamaya başlayacaklardır. Bir genel kültür programı için dünyayı dolaşmak mümkün olmasa da internet, kitle iletişim araçları ve kitaplar öğrencilere etraflarındaki dünyayı daha iyi anlama fırsatı verir.
  Çalıştığınız alan için bir broşür ya da gezi rehberi oluşturun. Bu modern ya da eski çağlar için yapılabilir.
  Çalıştığınız ülke ya da kültürün bir yemeğini yapın.
  Diğer öğrenci veya sınıflarla birlikte çalışın.
  Diğer kültürlerden insanları evinize veya sınıfınıza davet edin ve kültürleri ve sizinkiyle onlarınki arasındaki benzerlik ve farklılıkları konuşun.
  Kültürlerin sanat, müzik ve edebiyatını çalışın.

  Siyaset Bilimi: Birçok öğrenci üst sınırlara gelene kadar bu dersi almaz. Tüm bireylerin yaşadıkları devleti anlamaları önemlidir. Bu yönetim sürecinde aktif birer katılımcı olmalarında yardımcı olur. Öğrenciler vatandaşlık haklarını ve yaşadıkları ülkeye karşı sorumluluklarını bilmelidirler. İşte bu alan için bazı fikirler:

  Bir devlet memuruna rolü hakkında soru sormak için yazın.
  Bir aile hükümeti kurun ve ailenizdeki bir pozisyon için sahte bir seçim düzenleyin.
  Bölgenizdeki son olaylar üzerinde çalışın ve ilgili makalelerden gazete kupürleri toplayın. Mümkünse karşıt görüşler bulun.
  Diğer gruplarla çalışın, ülkeler arası etkileşim ile ilgili rol oynama alıştırmaları yapın. Ülkeler arasındaki ticaret, kaynakların tahsisi ve etkileşimden konuşun.
  Sizi ilgilendiren bir yönetim konusuyla ilgili bir gazete editörüne yazın.
  Yerel yönetim bürolarını ziyaret edin ve işlerin nasıl idare edildiğini görün.
  Sosyal bilimler her programın en önemli konularından biridir ve heyecan verici ve eğlenceli olabilir.
 2. Meryem
  Bayan Üye

  aslında bum sorunun tek bir cevabı var dünya nedir allahın insanları imtihan etmek için yarattığı bir yerdir diğer anlamda milyarlarca yıl önce büyük patlama sonucunda evren oluştu sonra galaksiler gezegenler ve dünya oluştu gibi..
+ Yorum Gönder


dünyamızı tanıyalım ile ilgili yazı,  dünyamızı tanıyalım,  dünyamızı tanıyalım yazı ,  dünyamızı tanıyalım ile ilgili kısa yazı