+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Sisli havanın canlılar üzerindeki etkisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Sisli havanın canlılar üzerindeki etkisi

  Sisli Havanın Canlılar Üzerindeki Etkisi Nelerdir?


  Çevremizi saran, soluduğumuz ve yaşam için önemli öğelerden biri olan havanin, doğal bileşiminin değişime uğrayarak insan sağliğina zararli bir özellik kazanmasina hava kirliliği denir.

  Hava kirliliğine neden olan kirletici kaynaklar

  • Sanayi kuruluşlari:Çeşitli kirletici gaz ve maddeleri bacalari araciliği ile havaya yaymaktadir.

  • Termik santraller:yüksek oranda Kükürtdioksit emisyonlari nedeniyle çevreye ciddi zararlar vermektedir. Ülkemizde bitki örtüsü tarimsal üretim ve ormanlarda kayiplara neden olmuştur.

  • Yakma tesisleri:evsel ve endüstriyel çeşitli atiklarin yakilmasi sonucu oluşan emisyonlar atmosfere yayilmakta ve canli yaşamini olumsuz etkilemektedir.

  • Konut ve işyerleri:isitilmasi için kullanilan yakitlarin yanmasi sonucu oluşan gazlarin bacalardan atmosfere yayilmasi

  • Taşit araçlari: tüm motorlu taşitlarin kullandiklari yakitin yanmasi ve egzozdan havaya verilmesi  Sisli hava.jpg


  • Orman ve bitki örtüsünün yanmasi

  • Yanardağlar

  • Maden ocaklari  HAVA KiRLETiCiLERi

  • Toz kirleticiler

  • Gaz kirleticiler

  Kükürtoksitler(SOx)

  Kükürtdioksitler(SO2)

  Karbonoksitler(COx)

  Karbonmonoksitler(CO)

  Karbondioksitler (CO2)

  Azotoksitler (NOx)

  Hidrokarbonlar(HC)

  Kurşun

  Florlu gazlar

  Ozon (O3)

  Endüstriyel işlemlersonucu oluşan gazlar

  Fotokimyasal sis

  Aerosoller(ince tanecikler)

  Kokular

  Asit yağişlari

  Bulutlardan yere inen yağmur havada asili halde duran kirleticileri bünyesinde tutarak yere indirir.havada bulunan asit içerikli gaz kirleticiler sonucu yağmur asidik özelliği artar ve doğal bitki örtüsü,tarimsal üretim,çayirlar üzerinde tahrip edici etki yapar.  Hava kirliliğine neden olan zehirli gazlarin ilk etkisi insan vücudunun diş kisimlari üzerinde görülmektedir. Göz, saç, deri üzerinde olumsuz etkiler buna örnek gösterilebilir. Hava kirliliğinin yoğun olduğu yörelerde sisli, rutubetli havada veya hafif çisentili yağişlarda havadaki gazlarin aside dönüşmesi sonucu saçlar ve deri üzerinde çeşitli etkiler gözlenebilmektedir. Kirliliğin ikinci ve en önemli etkisi vücudun iç kisimlarinda ortaya çikmaktadir. Solunum yoluyla kirli hava ağiz, boğaz, nefes borusu ve akciğerlere ulaşmakta ve oradan kana karişarak vücudun çeşitli iç organlarina girmektedir. Solunum yetersizliği, astim, bronşit, halsizlik, iştahsizlik, en tehlikelisi kanser ve anemi gibi rahatsizliklarin nedenleri arasinda hava kirliliği önemli bir yer işgal etmektedir.

  HAYVANLAR ÜZERiNE ETKiLERi  •
  Hayvanlarin hava kirliliğinden etkilenmesi solunum yoluyla ve beslenme sirasinda aldiklari kirletici maddelerden kaynaklanmaktadir. Gidalar yoluyla alinan kirleticilerin etkisi havadan solunum yoluyla alinandan daha önemlidir. Özellikle gidalarin büyük payi vardir. Kirleticilerden etkilenen yörelerde yetiştirilen yem bitkileri kirletici kimyasal maddeleri emilme yoluyla etkilemekte, bitki dokusunda biriken kirleticiler beslenme sirasinda hayvanlarin vücuduna girmektedir. Et, süt ve yumurtasindan yaralandiğimiz hayvanlarin kirlenmeden etkilenmesi onlarin ürünlerini yiyerek beslenen insanlara dolayli olarak yönelmektedi

  BiTKiLER ÜZERiNE ETKiLERi

  Hava kirliliğinin bitki örtüsü üzerindeki etkilerini görmek amaciyla çeşitli araştirmalar yapilmiştir. Bu konudaki en yoğun çalişmalar “asit yağişlari”nin ormanlar üzerindeki etkileri üzerinedir. Almanya ‘da ortaya çikan orman ölümleri büyük oranda asit yağişlarindan kaynaklanmiştir. Binlerce hektar alan ormansiz kalmiştir.

  EşYALAR ÜZERiNE ETKiLERi

  Eşyalarve binalar üzerine etkileri günlük yaşamda pek fark edilmemekle birlikte hava kirliliğinin kullandiğimiz eşyalar, giysiler ve yapilar üzerinde de etkileri vardir. Kirletici gaz ve tozlar havanin nemi ile birleşerek ortamda asidik etkiler yaratir. Kumaş, metal ve ahşap eşyalar üzerinde etkili olur. Binalarin diş cephelerinin kararmasina ve aşinmasina neden olur.
 2. Meryem
  Bayan Üye

  aslına sisli hava bir kirlilik değildir şayet çevre krililiğinden kaynaklı bir kirlilik değilse diğer anlamda sadece su buharı ise sadece görüş mesafesi ve günlük işleyişi etkiler diğer yadnan kimyasal kirlilik insan sağlığını yada canlı sağlığını direk etkilemktedir
+ Yorum Gönder


sisli hava,  sisli hava resmi,  SİSLİ HAVA,  sisli havanın olumsuz yönleri nelerdir,  sisli hava resimleri ,  sisli hava foto