+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Siyasi coğrafya insan ve mekan yönetimi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Siyasi coğrafya insan ve mekan yönetimi

  Siyasi Coğrafya İnsan ve Mekan Yönetiminde Etkileri Nelerdir?


  Geçmişte, coğrafya hep savaş ve fetihle ilişkilendirilmiş, neredeyse "askerlerin ihtiyacını karşılayan bilim" gibi görülmüştür. Keşifler döneminde coğrafyacılar sömürgeciliğin keşif kolu olarak çalışmıştır. Günümüzdeyse, siyasi coğrafya çok daha geniş bir kapsam ve anlam kazanmış, yaygınlaşmıştır. Uluslararası sorunların coğrafi temellerini anlamada siyasi coğrafyadan yararlanılırken, beşeri (ve ekonomik) coğrafyanın çok çeşitli konularına hatta her konusuna da önemli ölçüde siyasal bir bakış açısıyla yaklaşılabilmektedir.


  insan ve mekan yönetimi.jpg


  Siyasi coğrafya ve jeopolitik, batı ülkelerinde oldukça popüler bir alan olup, bu konularda yayın sayısı büyük bir hızla artmaktadır. Bu çalışmada ele alınan konularla ilgili kullanılan haritalar, konu ile ilgilenenler için orijinal sayılabilecek niteliktedir. Siyasî Coğrafya derslerine yönelik olarak hazırlanmış olan "Siyasi Coğrafya: İnsan ve Mekân Yönetimi" başlıklı bu çalışmanın içeriğinin aktüel konulardan oluşması dolayısıyla, coğrafyacılar yanında tarih, siyaset bilimi, diplomasi ve sosyoloji olmak üzere birçok alana, genel okuyucuya da hitap edeceği, konu ile ilgilenenlere belli bir bakış açısı kazandıracağı düşünülmektedir.
 2. Meryem
  Bayan Üye

  bu bir düzen aslında özellikle batılı ülkeler siyasi anlamda tüm dünyada üstünlüklerini kabul ettirmişler hem eknolojik hem siyasi olarak dünyanın yarısını kendilerine mahkum etmişlerdi,r
+ Yorum Gönder