+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Barajın yer seçiminde coğrafya biliminden nasıl faydalanılmıştır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Barajın yer seçiminde coğrafya biliminden nasıl faydalanılmıştır
  Barajın Yer Seçiminde Coğrafya Biliminden Nasıl Faydalanılmıştır Biliyor Musunuz?


  Baraj yeri seçimi harita üzerinde vadinin daralaştığı yerlerin tespiti ve bu yerlerin arazide darlaşarak görülmesiyle başlar. Arazi için en uygun yerler arkalarında büyük kapasiteli hazneleri teşkilinde imkan verecek darboğazlardır. Bunun yanında dolusavak maliyeti de önemlidir. Çünkü dolusavak maliyeti baraj maliyetine yakın hatta daha fazla tutabilir.Bu iki unsur karşılaştırılarak baraj yeri tespit edilmelidir. Dolusavak tip ve yeri ile barakj yer ve tipi doğrudan doğruya ilgilidir. Dolusavak için müsait yerin bulunması baraj yeri seçimine tesir eder. Barajın aktif depolama kapasitesi buharlaşma kayıplarına bağlı olarak değişir. Göl alanı ne kadar geniş olursa buharlaşma miktarı o kadar fazla olur. Bu bakımdan tabanı düz derin vadiler daha uygundur.


  baraj-yeri.jpg 2. Meryem
  Bayan Üye

  faydası şöyle oluyor coğrafi açıdan o bölge dağlıkmı değilmi ne zaman sel gelir heyelan gelir gelme riski varmıdır yağış yağarmı yağmazmı ne kadar yağar bu bilgileri verir
+ Yorum Gönder