+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Jeopolitik konum kavramının tanımı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Jeopolitik konum kavramının tanımı

  Jeopolitik Konum Ne Demektir?  Jeopolitik, devletlerin coğrafi özellikleriyle siyasetleri arasındaki ilişkileri inceleyen bilim dalıdır. Kavramın isim babası isveçli Rudolf Kjellen (1864-1922)’dir. C. Haushofer jeopolitiği içinde yaşadığı coğrafi bölgenin ve tarihî gelişmelerin etkisi altında değişen siyasal hayat şekli olan devletin, üzerinde yaşadığı yer ile ilişkisi olarak tanımlar.
  Doğal etkenler içerisinde siyasi coğrafyayı birinci derecede etkileyen unsurlar, coğrafi mevki, saha, yer şekilleri, iklim özellikleri, sulardır. Jeopolitik, coğrafya ve siyasi coğrafyacıların çalışmalarıyla ortaya çıkmış ve siyaset bilimcileri de gelişmesini sağlamışlardır. Askeri stratejistler ise, jeopolitikten yararlanmış ve gelişmesine katkıda bulunmuştur, çünkü; dünyadaki global strateji, dünya hakimiyeti peşinde olan ve buna karşı savunan güçler arasındaki ilişkilere göre şekillenmiştir.


  turkiyenin-jeopolitik-onemi.jpg 2. Meryem
  Bayan Üye

  jeo yer demek politik siyasi anlamı taşıyor jeopolitik coğrafi anlamda ülke konumunun ekonomik ve siyasi anlamda önemi olarak yorumlanabilir
+ Yorum Gönder


jeopolitik konum tanımı,  jeopolitik konum