+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Günümüzdeki Kıtaların Oluşumu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Günümüzdeki Kıtaların Oluşumu

  Günümüzdeki Kıtaların Oluşumu Nasıldır?


  Kıtaların Oluşumu Teorisi :
  Günümüzde, kıtaların oluşmasının ve birbirinden ayrılarak uzaklaşmasının, ateş küredeki sıcak ve akışkan magmanın hareketi sonucu gerçekleşen levha hareketleri nedeniyle oluştuğu kanıtlanmıştır.
  Ateş küredeki magma sıcak ve akışkan bir maddedir ve ateş küredeki hareketlerin nedeni magmadır.
  • Bütün kıtalar günümüzden yaklaşık 250 milyon yıl önce tek parça halinde dev bir kıta halinde idi. (Bilim adamları bu dev kıtaya Pangea, onu çevreleyen deniz ise Panthalassa adını vermişlerdir). (Güney Kutbu’nda bulunuyordu).
  • Dev kıta bölünerek küçük kıtaları oluşturdu ve bu kıtalar da çeşitli kuvvetlerin etkisi ile birbirlerinden uzaklaşmaya başladılar.


  kita-olusum-teori.jpg


  • Belli bir süre sonra ayrılan kıtalar, levha hareketleri sonucunda birleşerek gelecekte tek bir kıta haline gelecektir.
  • (Yeryüzü kıta coğrafyasının bugünkü şeklini alması için 540 milyon yıl geçmiştir. Dünya’nın yaşı 4,6 milyar yıl olduğu var sayılır ve en az 5 milyar yıl daha ömrü vardır. Bu süre içinde yeryüzü coğrafyası en az 9 kez değişmiş ve bundan böyle de, en az 9 kez daha tekrar şekil değiştirecektir.)
  • Magma, çekirdekten ısı enerjisi alır ve (sıcaklıkla birlikte hacmi arttığı için) yoğunluğu azalır.
  • Yoğunluğu azalan magma, konveksiyon akımında olduğu gibi yoğunluğu büyük olan soğuk madde ile yer değiştirir ve bu nedenle magma yerkabuğunda yükselir.
  • Yükselen magma yer kabuğundaki levha denilen tabakaları sürekli hareket ettirir.
  • Levhaların hareketi ile dev kıta bölünmüş ve yeni oluşan parçalar da bu levha hareketleri nedeniyle birbirinden uzaklaşarak günümüzdeki kıtaları oluşturmuştur.
 2. Meryem
  Bayan Üye

  dünya ilk oluştuğunda kıtalar birbirlerine bitişik vaziyette idi daha sonra iki kısma ayrıldı daha sonrada parçalanma devam etti ve bugünkü halini aldı
+ Yorum Gönder


kıtaların oluşumu