+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Kıta kütlelerinin birbirinden ayrılması ve okyanus havzasının oluşumu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Kıta kütlelerinin birbirinden ayrılması ve okyanus havzasının oluşumu

  Kıta Kütlelerinin Birbirinden Ayrılması ve Okyanus Havzasının Oluşumu Nasıldır?


  Kıta kütlelerinin birbirinden ayrılması ve okyanus havzasının oluşumu: Hatırlanacağı üzere, üst mantoda meydana gelen hareketler sonucu, kıta kütlesi, ilk önce parçalanarak bir yarık hat boyunca birbirinden ayrılır ve yılda birkaç cm olan bu ayrılma hareketi ile okyanus çanakları olan jeosenklinaller oluşur. Kıta kütlesi üzerinde yer alan jeosenklinale miyojeosenklinal, okyanus kabuğu üzerinde olana ise ojeosenklinal denilir. Ojeosenkiinalin kabuğu, mantonun derinliklerinden gelen lavların katılaşması ile oluşur. Buradaki kayalar ise peridotit, bunun su alarak şişmesi ve belli yüzeyler boyunca kayması ile parlak görünümde olan serpantin iie gabro ve az miktarda da bazaltlardan oluşur.


  okyanus-resimleri.jpeg
 2. Meryem
  Bayan Üye

  bizce allah yarattı ama nerden geldi derseniz o başka su, 4,5 milyar yıl önce Dünya oluştuktan yüz milyonlarca yıl sonra yabancı bir madde olarak, donmuş parçalar halinde uzaydan geldiği söyleniyor
+ Yorum Gönder


okyanus,  okyanus resmi,  okyanus resimleri