+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Kuru Vadi Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Kuru Vadi Hakkında Bilgi

  Kuru Vadi Nedir Ve Nerede Bulunur?

  Kuru Vadi.jpg


  Antarktika’ da bulunan bir vadi özelliğiyle ilgi topluyor. Antarktika deyince akla buzlar ve soğuk gelir. Zaten bu bölge Dünya üzerinde ülkenin olmadığı tek yerdir. Bu bölgede buz kalınlığı neredeyse 5 km.’ ye dayanır. Buna rağmen bu bölgede bulunan bir vadi hiç yağış almaz. Yani ne yağmur ne de kar bu vadiye uğramaz. Bu bakımdan da Dünya’ nın en kurak yeridir. Üstelik yağış olmaması durumu tam 2 milyon yıldır devam ediyor.

  Dry Valley ( Kuru Vadi ) ismiyle anılan bölge sanki Dünya’ ya ait değilmiş gibi. Çünkü sıra dışı özelliklere sahip. Bu vadi bir kum çölü. Çoğu yerde iskeletleri kalmış ölü foklar bulunuyor. Ayrıca saatteki hızı 300 km.’ yi bulan Karabatik Rüzgarı bu bölgede oldukça etkili. Zat,en bu rüzgarın etkisiyle kayalar çanak şeklini almış. Bölgedeki volkanik gaz delikleri de bir hayli ilginç. Vadiye yağış düşmemesinin sebebi de Karabatik Rüzgarı. Hiç yağış almamasına rağmen vadi üzerinde bir göl var. Bu gölün kaynağının yerin altında olduğu tahmin ediliyor.

  Yeryüzü şekilleri bakımından, Dünya üzerinde Mars’ ın yeryüzüne en yakın bölge burası. McMurdo Koyu’ nun batısında bulunan bu vadi bilim insanlarının da dikkatini çekiyor. Çevreye göre daha nemli olan bazı kayalarda besin üretirken ışıktan enerji alan bakterilerin yaşadığı keşfedildi.

 2. Meryem
  Bayan Üye

  antartikada Victoria Topraklarında yer alan bir dizi vadidir. Bu bölgede Vida Gölü ve Antarktika'nın en uzun nehri olan Onyx Nehri gibi birçok ilgi çekici coğrafi oluşum bulunur
+ Yorum Gönder