+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Dünyada Yağışın Dağılışı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Dünyada Yağışın Dağılışı
  Dünyada Yağışın Dağılışı Nasıldır?


  Dünyanın yıllık ortalama en fazla yağış (2500-3000 mm) alan yerlerin ekvatoral bölgeye tekabül ettiği (Amazon Havzası’nın güneyi, Kongo Havzası), bunu Musonlar Asya’sının izled|ği görülür, ikinci derecede fazla yağışlı (500- 1000 mm) yerler orta enlem*lerde kıtaların doğu ve batı tarafında özellikle polar cephenin etkinlik gösterdiği sahalardır.

  Orta kuşakta özellikle kıtaların batı tarafında 35°-65° enlemleri arasında sahalar batı rüzgârlarının mevcudiyetine bağlı olarak fazla miktarda yağış alır. Bu yerlerde hava kütlesinin yükselmeye zorlandığı dağ kuşaklarının bulunduğu kesimlerde yıllık yağış ortalaması 2000 mm’yi aşar.


  d-nyada-ya-n-da-l-.gif


  250 mm’nin altında olmak üzere en düşük yağış alan sahalar ise, tropikal dinamik yüksek basınç alanları ile kutuplardaki soğuk karakterli yüksek basınç bölgeleridir. Buralarda ilki dünyanın sıcak, İkincisi ise soğuk çöllerine tekabül eder.

  Tropikal çöllerin bulunduğu sahalarda yıllık yağış ortalaması 20-100 mm arasında değişir. Öte taraftan orta enlemlerde kıtaların iç kısımları da tropikal yüksek basınç hücrelerinin bulunduğu sahadan sonra en az yağış alır
 2. Meryem
  Bayan Üye

  1. sırada karadeniz bölgesi diye başlayalım en fazla yağış ekvatoral bölgeye yağar ,bunu Musonlar Asya’sının izled|ği görülür,
+ Yorum Gönder


yüksek basınç alanları