+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Su ekosistemi animasyon Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Su ekosistemi animasyon

  Su Ekosistemi Hakkında Bilgiler

  Su ekosistemi:
  Denizlerin (tuzlu suların) ve tatlı suların oluşturduğu ekosistemlerdir. Göller, sulak alanlar (bataklık, gölet, sazlık), yeraltı suları ve akarsular tatlı su ekosistemini, denizler ise tuzlu su ekosistemini oluşturur.

  1- Tatlı Su Ekosistemleri :

  • Nehir Ekosistemleri :
  Suyun akış hızı, su derinliği, bulunduğu yer burada yaşayan canlı çeşitliliğini belirler.

  su-ekosistemi-animasyon.jpg

  • Göl Ekosistemleri :
  Göl ekosistemlerinde mikroskobik canlılar, kurbağalar, sazlıklar, sinekler, balıklar, çeşitli kuşlar, balıkçıl kuşlar, çeşitli böcekler, ördek, yılan, çekirge gibi canlılar ile nilüfer, eğrelti otu, atkuyruğu ve nergis türü bitkiler bulunur.
  Göl ekosisteminin büyüklüğü, bulunduğu yer, derinliği, sıcaklık, tuz miktarı, ışık miktarı ve suyun özelliği burada yaşayan canlı çeşitliliğini değiştirebilir.

  • Sulak Alan Ekosistemleri :
  Kara ve su ekosistemlerinin birleştiği yerlerdir.

  2- Tuzlu Su (Deniz) Ekosistemleri :
  Yeryüzünün en büyük ekosistemlerinden biri deniz ekosistemleridir. Deniz ekosistemlerinde mikroskobik canlılardan çok büyük memeli hayvanlara kadar çok sayıda canlı çeşidi bulunur. Denizdeki tuz oranı, suyun derinliği, sıcaklık ve ışık miktarı buralarda yaşayan hayvan çeşitliliğini belirler ve denizlerde farklı ekosistemlerin oluşmasını sağlar.
  Denizlerde fotosentez yapan üretici canlılar ile bu canlıları yiyerek beslenen küçük canlılar (planktonlar ve hayvansal planktonlar), onlarla beslenen küçük balıklarla birlikte besinlerini diğer canlılardan karşılayan daha büyük balıklar (yunus, balina) bulunur. (Büyük balıklar genelde daha derin yerlerde yaşarlar). Hemen hemen bütün deniz canlıları güneş ışığının ulaştığı ilk 100 metrelik derinlikte yaşarlar.
  Deniz ekosistemlerinden en büyüğü Hazar Denizi ekosistemidir.
 2. Meryem
  Bayan Üye

  ekosistemin bozulşmasının etikeri şöyledir 1. Dünya Coğrafyasının Değişmesi2. İklimin Değişmesi3. Erozyonların Oluşması4. Su Kaynaklarının Azalması5. Enerji Kıtlığının Başlaması 6. Canlı Çeşitliliğinin Azalması gibi etkenlere sebep olmaktadır
+ Yorum Gönder


su ekosistemi,  deniz ekosistemi,  nehir ekosistemi animasyonları