+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda HaritaLar Hangi yöntemlerLe çiziLir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  HaritaLar Hangi yöntemlerLe çiziLir
  Haritalar Ne Gibi Yöntemlerle Çizilir ?


  1. Renklendirme Yöntemi
  Fiziki haritalarda yeryüzü şekillerini daha belirgin gösterebilmek için yükselti basamakları renklerle, ifade edilir. Renklendirme işlemi, aşağıdaki tabloda gösterildiği gibi olur:
  Yükselti basamakları (m)
  Kullanılan Renkler
  0-200,
  Yeşil
  200-500,
  Açık Yeşil
  500-1000
  Sarı
  1000-1500
  Turuncu
  1500-2000
  Açık Kahverengi
  2000 ve üzeri
  Koyu Kahverengi
  Fiziki haritalarda beyaz renkler buzulları ya da kalıcı karları gösterirler. Göl, deniz ve okyanuslar ise mavi renkle gösterilmektedir. Mavinin tonu koyulaştıkça derinliğin arttığı anlaşılır. Renklendirme yöntemi, günümüzde en çok kullanılan yöntemlerdendir.
  2. Gölgelendirme Yöntemi
  Yer şekillerinin bir yönden ışıkla aydınlatıldığı düşünülür. Buna göre, ışık alan yerler açık, gölgede kalan yerler koyu, renkte boyanır. Haritacılıkta daha çok yardımcı bir yöntem olarak kullanılır.
  3. Tarama Yöntemi
  Eğim ile orantılı olarak kalınlıkları artan, çizgilerle yerşekilleri gösterilir.


  HaritaLar Hangi yöntemlerLe ciziLir.jpg


  Tarama yönteminde, eğim fazla ise çizgiler kalın, kısa ve sık olur. Eğim az ise çizgiler ince, uzun ve seyrek olur. Düz alanlar ise taranmayarak boş bırakılır. Fazla kullanılmayan bir yöntemdir.
  4. Kabartma Yöntemi
  Yeryüzü şekillerinin belirli bir ölçek dahilinde küçültülerek oluşturulan maketleridir. Bu yöntem, yerşekillerinin gerçeğe en uygun olarak gösterilmesini sağlar. Ancak, kabartma haritaların, yapılışı ve taşınması zor olduğundan kullanım alanı dardır.  5. İzohips (Eş yükselti) Yöntemi,
  Deniz seviyesinden itibaren aynı yükseklikteki noktaların birleştirilmesiyle elde edilen eğrilere izohips eğrileri denir.
 2. Meryem
  Bayan Üye

  Coğrafi bilgilerin ifade edildiği haritaların ortak bazı özellikleri olsa da, kullanım amacına göre haritaların çizim yöntemi farklılık gösterir.
+ Yorum Gönder


haritalar hangi yöntemlerle çizilir,  harita hangi yöntemlerle çizilir