+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Sıcak su kaynakları nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Sıcak su kaynakları nelerdir
  Sıcak Su Kaynakları Nelerdir Biliyor Musunuz?

  Sıcak su kaynakları mağma tabakasına yakın bulunan yer altı sularının ısınmasıyla oluşur. Sıcak su kaynakları, yerkabuğundaki fay hatları üzerinde bulunan kaynaklardır. Fay kaynakları da denir. Suları yerin derinliklerinden geldiği için sıcaktır ve dış koşullardan, etkilenmez. Sular geçtikleri taş ve tabakalardaki çeşitli mineralleri eriterek bünyelerine aldıkları için mineral bakımından zengindir. Bu tür kaynaklara; kaplıca, ılıca, içme gibi adlar verilir. Sıcak su kaynaklarının özel bir türüne gayzer denir.


  s-cak-su-kaynaklar-nelerdir.jpg


  Sıcak Su Kaynakları ve dağılışı
  Yerkabuğundaki fay hatları üzerinde bulunan kaynaklardır. Yani sıcak su kaynakları Fay hatları üzerinde ve çevresinde yoğunlaşmışlardır. Fay kaynakları da denir. Suları yerin derinliklerinden geldiği için sıcaktır ve dış koşullardan etkilenmez. Sular geçtikleri taş ve tabakalardaki çeşitli mineralleri eriterek bünyelerine aldıkları için mineral bakımından zengindir. Bu tür kaynaklara; kaplıca, ılıca, içme gibi, adlar verilir. Sıcak su kaynaklarının özel bir türüne gayzer denir.

  Gayzer : Volkanik yörelerde yeraltındaki sıcak suyun belirli aralıklarla fışkırması ile oluşan kaynaklardır.

  UYARI : Yerin derinliklerinde bulunan suların sıcaklığı yıl içinde fazla bir değişme göstermez. Fay kaynakları volkanik ve kırıklı bölgelerde görülür.

  Sıcak su kaynaklarının ,bulunduğu ülkeler:

  Amerika Birleşik Devletleri (Batı kıyıları) Hawaii Japonya Türkiye İtalya Yeni Zelanda İzlanda Fas


  Türkiye'de Sıcak Su Kaynaklarının Dağılışı

  Türkiye kaplıca ve ılıca, bakımından zengin bir ülkedir. Bursa, İnegöl, Yalova, Bolu, Haymana, Kızılcahamam, Sarıkaya, Erzurum, Sivas Balıklı Çermik, Afyon, Kütahya, Denizli çevresindeki kaplıca ve ılıcalar en ünlüleridir.
 2. Meryem
  Bayan Üye

  Sularını mağmaya yakın alanlardan alırlar, Suları geldiği derinliğe göre sıcak veya ılıktır,Sularının sıcaklığı yıl boyunca aynıdır.
  Akım değişikliği olmaz, Bol miktarda eriyik madde içerir.
+ Yorum Gönder


sıcak su kaynakları,  sıcak sular,  sıcak su,  izlanda sıcak su kaynakları,  fay kaynağı